.
.
.

تلاش نمايندگان پارلمان لیبی برای تصویب قانونی که فعالیت «اخوان المسلمین» را تروریستی تلقی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تعدادی از نمایندگان پارلمان لیبی روز یکشنبه 27 ژانویه اعلام کردند، برای تصویب پیشنویس لایحه قانونی در پارلمان که به موجب آن فعالیت‌های اخوان المسلمین در لیبی را اقدامی تروریستی و مجرمانه به شمار بیاورد، تلاش می‌کنند.

به گزارش العربیه نمایندگان پارلمان لیبی روز گذشته ضمن تهیه طومار و جمع آوری امضا از هیأت رئیسه پارلمان خواستند تا بخشی از جلسه آینده پارلمان را به موضوع رای‌گیری درباره پیشنویس این لایحه اختصاص دهد.

نمایندگان گروه اخوان المسلمین در لیبی را به مخالفت با هر گونه راهکار سیاسی جهت پایان دادن به چندگانگی و کارشکنی در روند بازسازی و تاسیس دولت و نهادهای وابسته به آن متهم می‌کنند. نمایندگان عاملان این اقدامات را «تروریستی» خوانده و فعالیت‌های آنان را «مجرمانه» قلمداد می‌کنند.

اقدام این تعداد از نمایندگان پارلمان لیبی پس از آن صورت می‌گیرد که گروه اخوان المسلمین به حمایت مادی، سیاسی و رسانه‌ای از تروریسم در شهرهای بنغازی و درنه و رهبری جنگ علیه کشور و شهروندان لیبی متهم کرده‎اند.

نمایندگان امضا کننده این طومار اعلام کردند:« نقش این جماعت در رهبری جنگ کودتا علیه دولت قانونی در سال 2014 پس از باخت آن در روند رقابت‌های دمکراتیک انتخاباتی را فراموش نخواهیم کرد، زمانی که این گروه شعله‌های جنگ "فجر لیبی" را در طرابلس برافروختند و باعث مرگ و ویرانی شده و با اموال ملت لیبی دولتی موازی به نام دولت «نجات ملی» که در واقع نجات تروریسم است را تشکیل دادند».

تصمیم نمایندگان پارلمان لیبی یک روز پس از آن گرفته می‌شود که خالد المشری، رییس شورای عالی دولت لیبی به دلیل آنچه «عدم اجرایی کردن تعهدات اخوان المسلمین برای بازنگری‌هایی که این جماعت به انجام آنها ملزم شده و نیز تلاشهای این گروه برای ضربه زدن به وحدت و اتحاد جامعه» دانسته، از اخوان المسلمین استعفا داده و خروج خود از این جماعت را اعلام کرد.

این تحولات همچنین دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که عقیله صالح، رییس پارلمان لیبی اخوان المسلمین، قطر و ترکیه را به تلاش برای کارشکنی در روند برگزاری انتخابات پیش روی این کشور متهم ساخته و از سوی دیگر از عملکرد غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی، به دلیل آنچه «جانبداری او از دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج» دانسته، انتقاد کرده است.