.
.
.

بریتانیا از بغداد خواست از نفوذ اقتصادی ایران در عراق بکاهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آلیستر برت معاون امور خاورمیانه وزارت امور خارجه بریتانیا یکشنبه 27 ژانویه گفت که عراق باید از تکیه بر اقتصاد ایران کاسته و از نفوذ اقتصادی تهران بر خود بکاهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنان برت پس از سفرش به عراق مطرح شد. بغداد در هفته‌های اخیر پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر عزمش برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، شاهد رفت و آمدهای بلندپایه دیپلماتیک بود.

متحدان آمریکا نگران آن هستند به دلیل این اقدام آمریکا، ایران بر فعالیت‌های خود در منطقه بیافزاید و نفوذش در کشورهایی مانند عراق و سوریه بیشتر شود.

آمریکا به دنبال آن است که از راه اعمال تحریم‌های سخت علیه تهران و فشار بر عراق برای توقف خرید انرژی از ایران، جلوی نفوذ این کشور را در منطقه بگیرد.

برت که در مقر سفارت بریتانیا در بغداد با خبرگزاری رویترز گفت‌وگو کرده، اظهار داشت: «این‌که انتظار داشته باشیم ایران هیچ نفوذی در عراق نداشته باشد، این یک توهم است».

او ادامه داد: «بسیار اهمیت دارد که عراق فرصتی برای ترسیم آینده خود در زمینه روابط خارجی به دست آورد به گونه‌ای که اقتصادش قوی باشد و بر ایران تکیه نکند».

برت گفت: «عراق باید منابع نفتی خود را توسعه دهد به گونه‌ای که خودکفا شود. هرچه سریع‌تر عراق بتواند از همه ثروت‌های نفتی‌اش بهره‌مند شده و از همه انرژی است استفاده کند... بهتر خواهد بود».

عراق روزانه حدود 5 میلیون بشکه نفت صادر می‌کند. آمریکا امیدوار است عراق بتواند گاز مورد نیاز خود را نیز خود تولید کند و از تکیه بر واردات برق از ایران هم بکاهد.