.
.
.

یمن: سازمان ملل متعهد شد حوثی‌ها را از الحدیده بیرون کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الیمانی، وزیر امور خارجه یمن اعلام کرد آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متعهد شده توافق الحدیده به مرحله اجرا در آید و پیکارجویان حوثی شهر الحدیده و بنادر پیرامون آن را به عنوان اولین گام برقراری صلح در یمن، ترک خواهند کرد.

خالد الیمانی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل وعده داده ملت یمن را که با او از زمان فعالیتش در کمیساریای عالی امور پناهندگان در ارتباط است، ناامید نکند.

همزمان با این موضوع ژنرال پاتریک کامرت، رئیس مستعفی کارگروه ویژه سازمان ملل برای نظارت بر آتش‌بس در الحدیده یمن در عدن، پایتخت موقت یمن با نمایندگان دولت قانونی در این کارگروه دیدار و درباره پیشنهاداتی در زمینه اداره بنادر الحدیده و سازوکار استقرار نیروهای سازمان ملل گفتگو کرد. دو طرف همچنین امکان دیدار نمایندگان دولت قانونی و نمایندگان پیکارجویان حوثی را بررسی کردند.

پیش از دیدارهای کامرت در یمن، مارتن گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در ریاض با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن دیدار کرد و درباره پیشبرد توافق سوئد که با مانع‌تراشی حوثی‌ها هنوز به سرانجام نرسیده، دیدار و گفتگو کرد.

وزارت امور خارجه یمن نیز هشدار داد که به دلیل لج‌بازی حوثی‌ها در زمینه اجرای توافق استکهلم و عدم برقراری آتش‌بس، این توافق در خطر از بین رفتن است.