.
.
.

حکومت کردستان عراق: عده‌ای خرابکار در حمله به پایگاه نظامی ترکیه دست دارند

بارزانی: برای بررسی حادثه هجوم به پایگاه نظامی ترکیه کمیته تحقیق تشکیل دادیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه 27 ژانویه از تشکیل یک کمیسیون ویژه برای تحقیق بررسی در باره وقایع حمله به پایگاه نظامی « شیلادزی » متعلق به نیروهای ترکیه واقع در شمال عراق و جلوگیری از تکرار چنین حوادثی خبر داد.

بارزانی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «آنچه در "شیلادزی" اتفاق افتاد بسیار ناراحت کننده است و ما همبستگی خود را با قربانیان اعلام می کنیم، اما سیاست دولت اقلیم کردستان عدم استفاده از قلمروی ما برای بی ثبات کردن امنیت کشورهای همسایه است».

به گزارش العربیه، حکومت اقلیم کردستان عراق اعلام کرده که تعدادی «خرابکار» با تشویق شهروندان به هجوم به پایگاه نظامی ترکیه در ایجاد این حادثه دست داشتند.

نخست وزیراقلیم در تماس با وزیر خارجه ترکیه گفته است که اقلیم تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کرده و کسانی که باعث ایجاد این حادثه شدند را شناسایی و مجازات خواهد کرد.

بارزانی در این مصاحبه مخالفان حکومت اقلیم کردستان را به دست داشتن در این هجوم و سوء استفاده از زمین‌های کردستان برای بی ثبات کردن کشورهای همسایه استفاده می‌کنند.

او گفت: «ما بارها شهروندان کرد را از عبور مرز و نزدیک شدن به پایگاه‌های "پ.ک.ک" هشدار دادیم».

وزارت خارجه عراق شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای، تاکید کرد بزودی سفیر ترکیه در بغداد را برای ارائه توضیحات درباره این رویدادها احضار خواهد کرد.

تعدادی از شهروندان کرد عراقی در شمال این کشور بعد از ظهر شنبه در اعتراض به حملات ترکیه به مناطقی از کردستان، با ورود به یک مقر نظامی ترکیه در منطقه «شیلادزی» در شرق استان دهوک، یک خودرو نفر بر و تعدادی وسایل و تجهیزات موجود در این مرکز نظامی را به آتش کشیدند.

معترضان خواستار خروج نظامیان ترکیه از کردستان و پایان حملات هوایی ترکیه به مناطق این اقلیم شدند.

پس از این رویدادها سربازان ترکیه به سوی معترضان کرد آتش گشودند که در نتیجه آن 2 نفر کشته و 7 نفر زخمی شدند.

ترکیه در سال های اخیر بارها به بهانه سرکوب عناصر حزب کارگران کردستان ترکیه «پ.ک.ک» به خاک عراق تجاوز کرده است.

مقامات آنکارا می‌گویند جنگنده‌های او پایگاه‌های «پ.ک.ک» را مورد حمله قرار داده و کردستان عراق را هدف قرار نداده است.