.
.
.

البشیر: تلاش‌هایی جهت ایجاد نسخه‌ای از «بهارعربی» در سودان وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر البشیر، رئیس جمهورى سودان، روز يكشنبه 27 ژانویه گفت تلاش‌هایی از خارج برای ایجاد نسخه‌ای از «بهار عربی» در سودان وجود دارد.

سخنان رئیس جمهوری سودان اشاره‌ای است به تظاهرات و ناآرامی‌های چند هفته گذشته در این کشور بوده است.

بهار عرب به مرحله‌ای از قیام‌های مردمی برخی از کشورها عربی گفته می‌شود که در سال 2011 از تونس آغاز و سپس به مصر، لیبی، یمن و سوریه گسترش یاف این ناآرامی‌ها به سرنگونی چندین رژیم از کشورهای عربی از جمله تونس، یمن، مصر و لیبی منجر شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عمر البشیر طی سخنانی پس از ملاقات عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، به خبرنگاران گفت: «سازمان‌های زیادی تلاش می کنند تا وضعیت را در کشورهای منطقه بی‌ثبات کنند اما در مورد سودان، رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای سعی دارند با بزرگ‌نمایی و تبلیغات مسائل را بزرگ‌تر از آنچه هست جلوه دهند ما مدعی عدم وجود مشکل در سودان نیستیم».

البشیر افزود:«تلاش‌هایی برای حل بازگرداندن ناآرامی‌های موسوم به «بهار عربی» اما این بار در سودان با همان شعارها، برنامه ها و تبلیغات با استفاده از رسانه‌های اجتماعی وجود دارد».

البشیر از موضعگیری دولت مصر و اعلام حمایت از دولت قانونی این کشور قدردانی کردو گفت حمایت مصر از مردم سودان حمایت از ثبات منطقه است.

اعتراضات مردم سودان طی هفته‌های گذشته دست کم به کشته شدن 30 نفر تاکنون منجر شده است.

مقامات سودان «مزدوران» و «عاملان خارجی» را به ایجاد این ناآرامی‌ها متهم می‌کنند.