.
.
.

تاکید فرستاده سازمان ملل در موسکو بر ضرورت فراهم‌سازی شرایط بازگشت پناهندگان سوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گی‌یر پدرسن، فرستاده جدید سازمان ملل در سوریه دو‌شنبه21 ژانویه طی دیدار با مقامات کرملین در موسکو بر ضرورت اجرایی کردن قطعنامه 2254 سازمان ملل برای تضمین بازگشت پناهندگان سوری به کشورشان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، فرستاده جدید سازمان ملل در امور سوریه که به روسیه سفر کرده است ضمن دیدار و گفتگو با سیرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور بر عزم خود برای همکاری با موسکو برای «از سرگیری روند تسویه سیاسی» درباره سوریه تاکید کرد.

این دیپلمات نروژی همچنین بر ضرورت ایفای نقش اساسی از سوی روسیه و سازمان ملل جهت ایجاد راه حلی برای بحران در سوریه و به موفقیت رساندن روند سیاسی در این کشور، تاکید کرد.

پدرسن در ادامه گفت: «مایلم تا متعاقبا در جهت توسعه و تقویت روابط میان سازمان ملل و روسیه گام بردارم. همچنین بر این باورم که هر کدام از سازمان ملل متحد و روسیه باید نقش اساسی خود را در جهت پیشبرد روند سیاسی در سوریه ایفا کنند».

وی ابراز امیدواری کرد روسیه با سازمان ملل متحد و بر مبنای قطعنامه 2254 شورای امنیت در جهت «ازسرگیری روند سیاسی و فراهم ساختن شرایط بازگشت آوراگان به زندگی عادی در سوریه» همکاری کند.

گی‌یر پدرسون ماموریت خود به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه را پس از استعفای استفان دی میستورا آغاز کرد، مستورا در اواخر سال 2018 از این پست استعفا داده و به ماموریت خود پایان داد.

شایان ذکر است در ماه دسامبر سال 2018 روسیه، ایران و ترکیه در چارچوب مذاکرات آستانه موفق به دست‌یابی به توافقی برای تشکیل کمیته قانون اساسی تحت نظارت سازمان ملل نشدند.