.
.
.

سوریه.. انفجار یک موضع نظامی در جنوب دمشق را هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های محلی نزدیک به نظام سوریه یکشنبه 20 ژانویه از وقوع انفجاری در نزدیکی پل هوایی واقع در جنوب دمشق (المتحلق الجنوبی) خبر دادند؛ انفجاری که تلفاتی هم بر جای گذاشت.

از سویی رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در تماس تلفنی با شبکه الحدث گفت که انجفار، یک موضع نظامی را در نزدیکی پل از طرف منطقه کفرسوسه، هدف قرار داد.

او افزود که همه راه‌های منتهی به محل انفجار بسته شد و خودروهای آمبولانس و آتش‌نشانی به محل حادثه گسیل شدند.

عبدالرحمن ادامه داد که در این انفجار، شماری کشته و زخمی شدند اما تا کنون آمار مشخصی در این باره وجود ندارد. او افزود که هویت قربانیان و موضع امنیتی هدف قرار گرفته هم مشخص نشده است.

مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که این منطقه برای نخستین بار 23 دسامبر 2011 شاهد انفجار انتحاری بود. آن هنگام نیروهای القاعده یک تجمع امنیتی را هدف قرار دادند.

از سویی منابع دیگر گفتند که دستگاه‌های امنیتی، جلوی انفجار دیگری را با خنثی کردن یک بمب کارگذاشته شده گرفتند. این منابع افزودند که شماری از مظنونان در بمب‌گذاری تحت تعقب قرار گرفتند و نیروهای امنیتی، محل حادثه را محاصره کردند.

شایان ذکر است که از 2011، دمشق پایتخت سوریه به طور نسبی از تنش‌های خونینی که این کشور شاهد آن بود، دور ماند. اما تعدادی انفجار در این شهر روی داد که اکثرشان را گروههای «تندرو» بر عهده گرفتند. همچنین دمشق در معرض راکت‌هایی بود که گروه‌های اپوزیسیون هر از چند گاهی شلیک می‌کردند. این گروه‌ها کنترل مناطق اطراف دمشق را در دست داشتند.

در پی توافق‌هایی که با گروه‌های اپوزیسیون پس از محاصره‌های طولانی مدت و نبردهای شدید روی داد، نیروهای نظام سوریه در ماه مه 2018 موفق به باز پس گیری کنترل همه محله‌های دمشق و مناطق اطراف آن شدند. این شهر از مدت‌های طولانی پیش شاهد انفجار نبود اما مناطقی از آن در معرض حملات هوایی قرار گرفت که دولت سوریه اسرائیل را عامل آن دانست.

بحران سوریه از زمان آغاز در سال 2011 به کشته شدن بیش از 360 هزار تن، ویرانی‌های گسترده در زیر ساخت‌ها و آوارگی بیش از نیمی از ساکنان در داخل و خارج کشور انجامید.