.
.
.

سودان.. تظاهرات به سمت پارلمان و اعتصاب سراسری معلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تجمع اصحاب حِرَف و نیروهای سیاسی محلی سودان برای برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز روبروی پارلمان این کشور در منطقه بن درمان و تظاهراتی دیگر در شهر مدنی دومین شهر بزرگ سودان با خواست برکناری عمر حسن البشیر رئیس‌جمهوری این کشور در روز یکشنبه 20 ژانویه فراخوان دادند.

از سویی وکلای مدافع سودانی در پی آنند تا با راه اندازی تظاهراتی، طوماری تسلیم دادستان کل کنند و در آن بخواهند کیفرخواستی جنایی علیه علی عثمان طه معاون اسبق رئیس‌جمهوری و الفاتح عزالدین از رهبران حزب کنگره ملی حاکم صادر کرده و آن‌ها را به تروریسم و تشویق به قتل شهروندان متهم کند.

در همین حال یک کمیته غیر دولتی از معلمان خواست از روز یکشنبه به مدت یک هفته دست به اعتصاب بزنند.

تجمع اصحاب حِرَف سودان در بیانیه‌ای که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، اعلام کرد: «یکشنبه اعتصاب معلمان آغاز می‌شود. فرزندت امانتی در دست توست. مدارس نظامی که مردم را می‌کشد و حرمت خانه‌ها را می‌شکند، جای امنی برای نیست».

تظاهرات سودان (خبرگزاری فرانسه)
تظاهرات سودان (خبرگزاری فرانسه)

«خرابکاران از تظاهرات سوء استفاده کردند»

عمر حسن البشیر رئیس‌جمهوری سودان بامداد یکشنبه در سخنانی گفت «خرابکاران از دشمنان وطن و برخی احزاب، از تظاهرات سوء استفاده می‌کنند». او بر ضرورت «دفاع از سودان، حفظ امنیت و ثبات و تمامیت ارضی‌اش» تاکید کرد.

البشیر افزود: «رسیدن به قدرت از راه صندوق‌های رای میسر است» او گفت: «جوانان آینده سودان هستند و کشور، خواسته‌های به حق آن‌ها را محقق خواهد کرد».

شایان ذکر است که نیروهای امنیتی سودان شنبه با پرتاب گاز اشکاور، تظاهرات دانشجویی در شماری از دانشگاه‌های خارطوم پایتخت سودان را متفرق کرده بودند.

از 19 دسامبر گذشته و در پی تصمی دولت برای بالا بردن قیمت نان، سودان شاهد تظاهرات اعتراضی است.