.
.
.

سودان.. نیروهای اپوزیسیون خود را برای نافرمانی مدنی آماده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سودان پنجشنبه 17 ژانویه در انتظار اعلام نافرمانی مدنی برپایه بیانیه مشترک دو روز پیش ائتلاف «تجمع اصحاب حِرَف سودان»، «نیروهای ندای سودان» و «نیروهای اجماع ملی» به سر می‌برد.

همچنین قرار است تظاهرات متفرقی با خواست تشکیل دولت تکنوکرات برگزار شود.

ائتلاف اپوزیسیون روز سه‌شنبه فراخوانی برای برگزاری تظاهراتی پر شور در روز پنجشنبه منتشر کرد که طی آن، تظاهر کنندگان به سمت کاخ ریاست‌جمهوری حرکت می‌کنند. هم‌زمان تظاهراتی در مناطق دیگر کشور برگزار می‌شود.

بنا بر این بیانیه، هدف از تظاهرات، تسلیم توماری با خواست کناره‌گیری عمر حسن البشیر از ریاست‌جمهوری کشور و تشکیل دولت ملی تکنوکرات است.

«الحواته» به اپوزیسیون پیوست

شامگاه چهارشنبه مجموعه جوانان «الحواته» که در سودان شهرت شایانی دارد، به اعتراض‌ها علیه دولت البشیر پیوست. این گروه تصمیم گرفت تا در تظاهرات پنجشنبه در خارطوم پایتخت سودان حضور یابد.

روز چهارشنبه شماری از شهرها شاهد تظاهرات بود. بزرگترین تظاهرات در شهر کسلا واقع در شرق کشور برگزار شد. نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشکاور با این تظاهرات مقابله کرده و ده‌ها تن از معترضان را بازداشت کردند.

در شهر المناقل واقع در استان الجزیره هم ده‌ها تن از معترضان با شعارهایی با خواست عدالت، صلح و سرنگونی نظام، دست به تظاهرات زدند.

شایان ذکر است که عمر حسن البشی رئیس‌جمهوری سودان یکشنبه در تجمعی مردمی در دارفور سخنرانی کرد و گفت افرادی وجود دارند که پیشرفت و ثبات را برای سودان نمی‌خواهند.

او افزود که سودان با این افراد مقابله خواهد کرد و استوار خواهد ایستاد.

البیشر گفت این تنها مردم سودان هستند که حق تغییر دولت از راه صندوق‌های رای در انتخابات دارند.

از سویی فیصل ابراهیم نایب رئیس حزب کنگره ملی حاکم در سودان با تاکید بر اهمیت اوضاع کنونی کشور گفت که حزب حاکم از اوضاع اطمینان دارد.

او بر ضرورت اهمیت داده به اوضاع اقتصادی، کنترل قیمت‌ها و گفت‌وگو با جوانان سودان، تاکید کرد.