فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نتانیاهو: هدف ایران از پرتاب ماهواره آزمایش موشک قاره‌پیما بود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ایران را به دروغگویی درباره پرتاب ماهواره فضایی متهم کرد و گفت هدف ایران «آزمایش مرحله نخست موشک قاره‌پیما بر خلاف همه توافق‌ها» بود.

  اشاره نخست‌وزیر اسرائیل به قطع‌نامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است که برپایه آن توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 تصویب شد.

  به گزارش روزنامه «هاآرتص» نتانیاهو این سخنان سه‌شنبه 15 ژانویه در سخنانی در وزارت دفاع اسرائیل مطرح کرد.

  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران سه‌شنبه 15 ژانویه از شکست اقدام ایران در پرتاب ماهواره به فضا خبر داد.

  آذری جهرمی در حسار کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «خبر خوب طلب شما. بامداد امروز با وزرای ارتباطات دولتهای هشتم تا دوازدهم به پایگاه فضایی امام خمینی رفتیم».

  وی افزود: «ماهواره بر با طی دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و پیام در مدار آرام نگرفت».

  وزیر ارتباطات ایران افزود: «ماهواره دوستی در انتظار حضور در مدار است. با جوانان عزم کردیم مجدد بسازیم».

  وی همچنین در توئیت دیگری نوشت: «دوست داشتم با خبر خوب همه را شاد کنم اما گاهی زندگی آن طور که انتظار داریم پیش نمی رود... ولی نباید کوتاه بیاییم و متوقف شویم. دقیقا در همین شرایط است که ما ایرانیان با بقیه ملتها در روحیه و شجاعت متفاوتیم».

  جهرمی ادامه داد: «این بار هم با تلاش بیشتر به دنیا ثابت می کنیم که «دوستی» موفق می شود ان شاءالله».

  دوشنبه حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در سفر به استان گلستان، گفته بود که ماهواره «پیام» به زودی به فضا پرتاب می‌شود.

  روحانی در توضیح این اقدام گفته بود: «ماهواره پیام به زودی توسط ماهواره بر ساخت داخل به فضا پرتاب خواهد شد و در 600 کیلومتری زمین قرار می‌گیرد. هم ماهواره و هم ماهواره بر توسط جوانان و دانشگاهیان کشورمان به ویژه دانشگاه امیرکبیر ساخته شده است».

  وی ادامه داد: «این ماهواره روزی 6 بار از بالای سر ما می گذرد. پیام با دوربین‌هایش اطلاعاتی درباره‌ی آب و هوا، کشاورزی، آب سرزمینی و جنگل‌ها برای ما ارسال می‌کند. این ماهواره تحقیقاتی نبوده، بلکه اولین ماهواره عملیاتی ماست».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران