فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موافقت اردن با میزبانی مذاکرات یمنی-یمنی درباره اسرا

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه اردن سه‌شنبه 15 ژانویه از موافقت کشورش با درخواست سازمان ملل متحد برای میزبانی مذاکرات درباره توافق تبادل اسرا میان دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی خبر داد.

  در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر شده، آمده است: «وزارت امور خارجه با درخواست ارائه شده از سوی دفتر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن برای میزبانی نشستی که میان نمایندگان دولت یمن و گروه حوثی به منظور مذاکره درباره بندهای توافق تبادل اسرا و بازداشت شدگان برگزار خواهد شد، موافقت کرد».

  او افزود: «ما در پادشاهی هاشمی اردن، با تمام امکانات در کنار برادران‌مان در تلاش‌های جاری برای پایان دادن به این بحران، خواهیم ایستاد؛ بحرانی که طولانی شد و باید بر پایه مرجعیت‌های مشخص، راه‌حلی برای آن یافت».

  او توضیح داد: «مشخص کردن زمان برای نشست و برنامه‌ریزی‌های لجستیک و رسانه‌ای، بر عهده دفتر نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن خواهد بود».

  پیشتر ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن با خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن دیدار و نامه‌ای ارسال شده از سوی عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن به ملک عبدالله دوم پادشاه اردن را دریافت کرده بود.

  در این دیدار دو وزیر، تلاش‌های جاری برای حل بحران یمن و تعدادی دیگر از مسائل منطقه‌ای دارای اهمیت مشترک را به بحث گذاشتند.

  پیشروی ارتش یمن در صعده

  هم‌زمان با تحولات سیاسی، تحولات میدانی هم در یمن در جریان است. ارتش یمن شامگاه دوشنبه 14 ژانویه اعلام کرد در نبرد با شبه‌نظامیان حوثی در استان صعده توانسته 26 تن از نیروهای این گروه از جمله یکی از فرماندهان‌شان را کشته و سلسه کوههایی استراتژیک را به کنترل خود درآورد.

  استان صعده که خاستگاه حوثی‌ها به شمار می‌آید، در شمال یمن واقع است.

  بنا به گزارش وبگاه رسمی ارتش یمن، نیروهای ارتش با حمله به مواضع و استحکامات شبه نظامیان حوثی در سلسله کوه‌های الملیل موفق شدند کنترل کامل منطقه را به دست آورند.

  بنا بر این گزارش، این نبردها به کشته شدن 6 تن از عناصر حوثی و به اسارت درآوردن 6 دیگر انجامید که در میان آن‌ها یکی از فرماندهان حوثی‌ها به نام یحیی حسن الحمزی به چشم می‌خورد.

  در همین راستا 20 تن از شبه نظامیان حوثی در درگیری با نیروهای ارتش یمن در بخش باقم واقع در شمال صعده هنگامی که برای نفوذ به مواضع شمال غرب بحش تلاش می‌کردند کشته شدند.

  بنا به اعلام یک منبع نظامی، نیروهای ارتش ملی یمن با دفع حمله شبه نظامیان حوثی آن‌ها را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

  تبلیغات