.
.
.

پومپئو کشورهای عربی خلیج را به حل اختلافات‌شان تشویق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه 13 ژانویه گفت، اختلاف میان قطر و همسایگانش بیش از حد طولانی شده است.

پومپئو در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت: «هنگامی که ما یک چالش مشترک روبرو هستیم، اختلاف و درگیری میان کشورها به نفع اهداف مشترک ما نخواهد بود».

به گزارش خبرگزاری رویترز وزیر خارجه آمریکا خطاب به کشورهای عربی خلیج گفت:«اختلافات هرگز به شما اجازه اتخاذ موضعی محکم و قوی در برابر دشمنان یا چالش‌های مشترک نخواهد داد».

پومپئو كه در دوحه سخن می‌گفت، افزود: «ما امیدواریم که در هفته‌ها و ماه‌های آینده کشورهای عربی همکاری خلیج منسجم‌تر و متحدتر شوند».

او افزود:«انسجام کشورهای عربی خلیج برای اتحاد استراتژیک خاورمیانه در آینده که شامل اردن و مصر نیز خواهد بود، بسیار ضروری است.

ایالات متحده آمریکا که متحد اصلی شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج است، اختلاف میان قطر اعضای شورای همکاری را تهدیدی در مسیر تلاش‌های واشینگتن برای اتحاد همپیمانان خود که با هدف محدود کردن نفوذ ایران در این منطقه تشکیل شده است.

در ژوئن 2017 پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک، تجارت و حمل و نقل را با قطر متوقف کردند. این کشورها دوحه را به حمایت از تروریسم و همکاری با ایران در ایفای نقش بی‌ثبات کننده در منطقه متهم می‎کنند اما دوحه با رد این اتهام می گوید هدف این چهار کشور عربی سلب استقلال و حامیت قطر است.