.
.
.

اعتراضات در سودان ادامه دارد؛ مردم 5 شهر در «راهپیمایی شهداء» شرکت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه اعتراضات گسترده مردم سودان، بیانیه مشترکی توسط شورای متخصصان سودان، گروه‌های سیاسی، ائتلاف ندای سودان، ائتلاف نیروهای ملی و شورای فدرال اپوزیسیون منتشر شد و آغاز هفته دیگری از اعتراضات در شهرها، روستاها و دیگر مناطق این کشور را اعلام کرد که با راهپیمایی روز یکشنبه 13 ژانویه 2019 تحت عنوان «راهپیمایی شهداء» آغاز می‌شود. نقطه شروع تظاهرات میدان مرکزی شهر خارطوم اعلام شد.

همزمان با آغاز دور جدید راهپیمایی‌، فراخوان‌های متعددی درباره ادامه اعترضاان در شهرهای مختلف سودان منتشر شد. موج اعتراضات در سودان از 19 دسامبر 2018 آغاز شد. گروه‌ها و نیروهای مختلف سودانی در بیانیه خود خواستار ادامه اعتراضات تا کناره‌گیری عمر البشیر، رئیس‌جمهوری این کشور شدند.

در این میان نخبگان و شخصیت‌های سیاسی و دانشگاهی و چهره‌های قومی سودانی نیز پیشنهادات خود درباره ابتکار صلح و بهبود اوضاع را مجددا مطرح کردند. این گروه از افراد اوضاع نامساعد اقتصادی، خفقان اجتماعی روزافزون را نشانه بحران سیاسی و اصرار بر ادامه احتکار قدرت در این کشور توصیف کردند.

کمیته حقیقت‌یاب سودان شامگاه شنبه 12 ژانویه 2019 اعلام کرد که تعداد کشته‌ها در اعتراضات این کشور افزایش یافته است. عامر محمد ابراهیم رئیس‌ این کمیته که به دستور دادستان کل سودان تشکیل شد، گفت که تعداد کشته به 24 نفر رسید.

عامر محمد ابراهیم توضیح داد: «3 نفر در ایالت نیل سفید، 9 نفر در القضارف، 6 نفر در نیل، 3 نفر در الشمالیه و 3 نفر دیگر در ام درمان کشته شده‌اند.»

این اطلاعات پس از آن به دست آمد که یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شد تا درباره خشونت‌ها در روزهای اول اعتراضات مردمی به سه برابر شدن نرخ نان و گران شدن نرخ سوخت، تحقیق کند.