.
.
.

ارتش یمن سومین پهپاد ساخت ایران را طی یک هفته سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش یمن روز شنبه اعلام کرد که سومین پهپاد مورد استفاده شبه‌نظامیان حوثی را در جبهه مران، در غرب استان صعده، خاستگاه اصلی حوثی‌ها در شمال کشور، سرنگون کرد.

سرنگونی این پهپاد کمتر از یک هفته پس از سرنگونی دو پهپاد دیگر متعلق به شبه‌نظامیان در همان جبهه به وقوع می‌پیوندد.

براساس وب‌سایت رسمی ارتش یمن، پس از بررسی لاشه پهپاد سرنگون شده حامل مواد منفجره، با بررسی قطعات به‌کار رفته در آن مشخص شد که ساخت ایران است و هدف آن حمله به مواضع ارتش بود.

ارتش ملی یمن، که از سوی ائتلاف عربی پشتیبانی می‌شود، اعلام کرد که همچنان به پیشروی خود در جبهه مران (خاستگاه رهبر حوثی‌ها) ادامه می‌دهد و از عقب‌نشینی نامنظم در صفوف شبه‌نظامیان در اثر تلفات سنگین در افراد و تسلیحات خبر داد.

بر اساس این گزارش شبه‌نظامیان حوثی که از سوی ایران حمایت می‌شوند اخیرا اقدام به استفاده از پهپادهای حامل مواد منفجره روی آورده‌اند که بر طبق گزارش کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد، قطعات آنها از خارج وارد و در یمن مونتاژ شده است.

طبق گزارش سازمان ملل متحد، پهپاد نوع «قاصف» یا «المهاجم» از لحاظ طراحی، ابعاد و قابلیت‌ها تقریبا با پهپاد «ابابیل-T»، تولید شده در ایران یکسان است.

ائتلاف مدافع مشروعیت در یمن، روز جمعه اعلام کرد، یک مرکز ویژه هدایت پهپادها متعلق به حوثی‌ها را منهدم کرد.

ترکی المالکی، سخنگوی نظامی ائتلاف در نشستی رسانه‌ای اظهار داشت که درپی حملات هوایی ائتلاف، یک شبکه مخابراتی نظامی متعلق به حوثی‌ها و یک مخفیگاه کوهستانی که در آن کارشناسان خارجی برای هدایت هواپیماهای بدون سرنشین مستقر بودند، منهدم شد.