.
.
.

نماینده بریتانیا در شورای امنیت خواستار گسترش دایره نظارت بین‌المللی بر آتش‌بس در یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا جمعه 11 ژانویه 2019 با طرح پیشنویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار گسترش دایره ماموریت ناظران بین‌المللی بر آتش بس الحدیده شد.

بریتانیا همچنین خواستار تسهیل ورود کمک‌‌های بشردوستانه به میلیون‌ها تن از یمنی‌ها که با خطر گرسنگی مواجه هستند.

به گزارش خبرگزای‌ها منابع دیپلماتیک پیش بینی کردند که رای‌گیری در شورای امنیت درباره طرح پیشنویس قطعنامه پیشنهادی بریتانیا، هفته آینده انجام خواهد شد.

در طرح پیشنویس این قطعنامه که خبرگزاری فرانس پرس نسخه‌ای از آن را منتشر کرده است، بریتانیا خواستار استقرار حدود 75 ناظر بین المللی در شهر و بندر الحدیده و دو بندر الصلیف و رأس‌عیسی شده است . این ناظران به مدت 6 ماه ماموریت نظارت بر اوضاع را بر عهده می‌گیرند.

در جریان گفتگوهای صلح یمن که در 18 دسامبر 2018 تحت نظارت سازمان ملل متحد در سوئد صورت گرفت، مقرر شد که تیم ناظران بین المللی از سوی سازمان ملل متحد ماموریت نظارت بر اجرای آتش بس الحدیده را بر عهده گیرد اما بعدها با مستقر شدن تیم 16 نفره بازرسان بین المللی به فرماندهی ژنرال «پاتریک کامیرت» مشخص شد که این تیم به تنهایی قادر بر کنترل و نظارت بر آتش بس نیست.

مارتن گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن روز چهارشنبه گذشته از طرف‌های درگیر در یمن خواست تا برای ایجاد «پیشرفتی بزرگ» در برقراری آتش بس تا قبل از انعقاد دور دوم گفتگوهای صلح یمن، اقدام کنند.

از سوی دیگر آنتونیو گوتیریش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز چهارشنبه از شورای امنیت خواست تا با تقاضای استقرار 75 ناظر بین المللی در شهر و بندرگاه الحدیده به مدت 6 ماه برای نظارت بر برقراری آتش بس موافقت کند.