.
.
.

تنش میان احزاب شیعه عراقی ناگفته‌ها در باره اموال غارت شده را فاش کرد

«اختلاس میلیاردها دلار و غارت 35 هزار مترمکعب زمین دولتی در بغداد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

درگیری و تنش میان گرایش «حکمت» به رهبری عمار الحکیم و شبه نظامیان موسوم به «عصائب اهل الحق» به رهبری قیس الخزعلی و تبادل اتهامات میان آنها در باره پرونده‌های ترور، سرقت مسلحانه و تصرف اموال دولتی، پرسش‌هایی در مورد حقیقت و پیش زمینه‌های این اتهامات را در میان عراقی‌ها مطرح کرده است.

یکی از این اتهامات تصرف «میدان الجنادریه» یا «میدان طلایی»، بود که نه تنها یکی از مهمترین کاخ‌های ریاست جمهوری رژیم سابق عراق در آن واقع شده است بلکه این منطقه به بیش از 35 هزار متر مربع احاطه شده بود. این منطقه پس از اشغال عراق توسط ایالات متحده در سال 2003 و سرنگونی صدام حسین به دست مجلس اعلی عراق که با شبه نظامیان خود از ایران آمده بود اشغال شد و قصر صدام حسین به تصرف عبدالعزیز الحکیم پدر عمار الحکیم درآمد.

برملا شدن نام میدان «الجنادریه» در اتهامات میان قیس خزعلی و عمار حکیم، قیمت‌های به ارزش میلیاردها دلار املاک و مستغلات این منطقه را در ذهن عراقی‎ها تداعی کرد که چگونه خیلی از آنها که اهل بغداد بودند اما نمی‌توانستند یک قطعه از این زمین‌ها را بخرند در حالی که عبدالعزیز الحکیم که تازه وارد بغداد شده بود با زور سر نیزه تمام این املاک و مستغلات دولت عراق که جز اموال عمومی به شمار می رود را تصرف کرده و به صورت قطعه‌ای آنها را ‌می‌فروخت.

به گفته منابع عراقی اموال دولتی در الجادریه والکراده و دیگر اموال دولتی و خصوصی متعلق به رهبران ارشد رژیم سابق عراق در سایر استان‌ها همه پس از سقوط رژیم سابق توسط احزاب و شخصیت‌های مورد حمایت ایران مانند مجلس اعلی عراق به رهبری الحکیم تصرف شد.

اهمیت منطقه الجادریه

منطقه الجادریه یکی از زیباترین و گرانترین محله‌های بغداد به شمار می‌رود، این منطقه پیشتر برای اقامت وزرای و مقامات ارشد دولت عراق بود. منطقه دارای خیابان بزرگ و پوشیده از درختان خرما و چمن‌های سرسبز است.این منطقه همچنین دارای بزرگترین کاخ‌های بغداد است. قیمت هر متر مربع این زمین ها که همه بوسیله احزاب مورد حمایت ایران غارت شد، حدود 3000 هزار دلار آمریکایی است.

از دیگر اهمیت این منطقه در مرکز بغداد واقع شده است اما به دلیل دیوارهای بتونی که طی سال‌های گذشته برای حفاظت از مقرهای و دفاتر احزاب این مناطق بنا شد، مناطقه هر روز شاهد ترافیک سنگینی است.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر، عراق اخیر دستور داد که خیلی از این دیوارهای بتونی را که به منطقه «الخضرا» که شامل وزارتخانه‌های دولتی مانند دفتر نخست وزیری، دفتر نمایندگان سازمان ملل و سفارت آمریکا منتهی می‌شود، را از بین بردارند.

ارزش املاک و مستغلات غارت شده 150 میلیارد دینار برآورد شده است

وقایع اخیر و درگیری‌ها میان گرایش «حکمت» به رهبری عمار الحکیم و عصایب اهل حق به رهبری قیس خزعلی فاش کرد که ارزش املاک و مستغلات غارت شده بیش 150 میلیارد دینار عراقی معادل 12 میلیون دلار بوده است.

بیش از 1000 ساختمان دولتی توسط احزاب شیعه وابسته به ایران غارت شدند و افرادی که این املاک و مستغلات را به تصرف خود درآوردند، هیچ سمت رسمی در دولت نداشته بلکه با توسل به زور و سلاح شبه نظامیان خود آن را به تصرف خود درآوردند.

یکی از نمایندگان عراق گفته است خارج کردن املاک و مستغلات دولتی عراق از دست شبه نظامیان و احزاب شیعه آسان نیست باید از طریق بسیج همه نهادهای دولتی صورت گیرد.

برخی منابع عراقی می‌گویند عمار حکیم علاوه بر این اموال منزل شخصی طارق عزیز وزیر خارجه سابق عراق و خانه میشل عفلق رهبر و بنیانگذار حزب بعث که با آثار و کتاب‌هایش به صورت موزه در آمده بود را به تصرف خود درآورده است.