.
.
.

موریتانی خبر تصمیم رئیس جمهوری‌اش برای سفر به سوریه را رد كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت موریتانی، شامگاه پنجشنبه 10 ژانویه 2019 ضمن رد برخی گزارش‌های رسانه‌ای تاکید کرد، محمد ولد عبدالعزیز، رییس جمهوری این کشور هنوز تصمیمی برای سفر به سوریه نگرفته است.

به گزارش العربیه سیدی محمد ولد محمد، سخنگوی دولت موریتانی، در یک کنفرانس خبری در نواکشوت پایتخت این کشور تاکید کرد محمد ولد عبدالعزیز، رییس جمهوری کشورش هنوز تصمیمی برای سفر به دمشق اتخاذ نکرده است.

او گفت:« هیچ گونه اطلاعی درباره سفر رییس جمهوری به سوریه ندارم، تاکنون تصمیمی در این باره اتخاذ نشده است».

برخی رسانه‌های محلی و بین المللی پیش از این به نقل از منابع نزدیک به ریاست جمهوری موریتانی در گزارش های خود تاکید کردند که محمد ولد عبدالعزیز، رییس جمهوری موریتانی در نظر دارد تا قبل از مشارکت در اجلاس اقتصادی و اجتماعی سران کشورهای عربی که قرار است در روزهای 19 و 20 ماه جاری در بیروت برگزار شود، به سوریه رفته و در آنجا با بشار اسد دیدار کند.

بر خلاف کشورهای عربی که با آغاز بحران از اوایل سال 2011 تاکنون کشور سوریه را تحریم کردهاند، نواکشوت اما روابط دیپلماتیک خود با دمشق را کاملا حفظ کرده است.

سفارت موریتانی هم در دمشق همچنان دایر بوده و سفارت سوریه نیز در نواکشوت همچنان باز و فعالیتهای آن در جریان است و دیدارهای وزرای دو کشور نیز همچنان ادامه دارد.

عمر حسن البشیر رییس جمهوری سودان یکشنبه 16 دسامبر 2018 به دمشق رفت و با بشار اسد دیدار کرد، او اولین رهبر عربی بود که از زمان آغاز بحران سوریه به این کشور سفر می‌کند.

حسام زکی، سفیر و معاون دبیرکل اتحادیه عرب دوشنبه 24 دسامبر ضمن اشاره به اینکه عضویت سوریه در اتحادیه عرب همچنان معلق است، اعلام کرد موضع این اتحادیه درباره عضویت سوریه تاکنون تغییری نکرده و سفر اخیر عمر حسن البشیر، رییس جمهوری سودان به دمشق با هماهنگی این اتحادیه انجام نشده است.

وی همچنین افزود، توافقی از جانب کشورهای عربی درباره بازگشت سوریه به عضویت اتحادیه عرب وجود ندارد.

این مقام اتحادیه عرب در ادامه گفت که تصمیم به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب اتخاذ شده است و برای اجرای هرگونه تعدیل در مورد این تصمیم، موضوع به انعقاد نشستی دیگر در سطح وزرای خارجه اتحادیه عرب و اتخاذ تصمیمی دیگری به منظور بازگشت مجدد عضویت سوریه نیاز دارد.

حسام زکی در اینباره افزود، اخیرا بحث‌هایی درباره این موضوع انجام شده است اما به توافقی میان کشورها برای بازگرداندن عضویت سوریه به این اتحادیه، حاصل نشده است.

منابع رسانه‌ای هفته گذشته از عزم شورای اتحادیه عرب برای انعقاد جلس‌های در سطح نمایندگان دائم کشورهای عضو این اتحادیه در روز یکشنبه 6 ژانویه 2019 خبر داده بودند که قرار بود به بررسی شماری از پرونده‌ها از جمله از سرگیری روابط با سوریه، بپردازد.