.
.
.

ائتلاف بین المللی: خروج «حساب شده» نیروهای آمریکا از سوریه آغاز شد

شک و تردید روسیه نسبت به مسئله خروج آمریکا از سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز جمعه 11 ژانویه اعلام کرد، نیروهای ارتش آمریکا 10 خودرو نظامی را از پایگاه «الرمیلان» به سمت عراق انتقال دادند.

این دیدبان حقوق بشری همچنین تاکید کرد که 150 سرباز آمریکایی با 10 خودروی زرهی از پایگاه الرمیلان خارج و به سوی عراق حرکت کردند.

این در حالی که وزارت امور خارجه روسیه با شک و تردید به اعلام خروج ایالات متحده از سوریه گفته است، برغم اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اما واشینگتن هنوز می‌خواهد در سوریه باقی بماند.

شان رایان سخنگوی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، روز جمعه آغاز خروج نیروهای نظامی از سوریه را تایید کرد.

رایان اما اطلاعات دقیقی در باره ماهیت این نیروهای در حال خروج از سوریه که آیا تنها شامل سربازان آمریکایی هستند یا از تمام نیروهای ائتلاف بین المللی‌اند، ارائه نداده است.

رایان با اشاره به نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش، گفت:« نیروهای مشترک ما عملیات «فولاد محکم»، یا خروج حساب‌ شده از سوریه را آغاز کردند.

سخنگوی ائتلاف بین المللی گفت به دلایل امنیتی حاضر نشد که جزئیات بیشتری در مورد زمانبندی انتقال نیروهای نظامی یا اماکن استقرار این نیروها ارائه دهد.

ائتلاف بین المللی: زمانبندی مشخصی را اعلام نمی‌کنیم

رایان در باره زمان خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از سوریه گفت: «ما در باره زمانبندی خروج نیروها از سوریه یا تحرکات نظامی آمریکا چیزی را اعلام نخواهیم کرد».

طی روزهای اخیر شبکه خبری CNN در گزارش‌هایی به خروج تدریجی ارتش آمریکا از سوریه اشاره کرده بود.

این شبکه به نقل از یک مقام آمریکایی که مستقیما از روند خروج سربازان ارتش آمریکا مطلع است، گفت:« خارج کردن تجهیزات نظامی نشانه آغاز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه است».

مقام مسئول آمریکایی اما هیچگونه اشاره‌ای به جزئیات چگونگی انتقال تجهیزات ارتش این کشور به خارج از سوریه نکرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه گفت، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه انجام خواهد شد.

او همچنین تاکید کرد، واشینگتن روش‌های دیپلماتیک را برای «بیرون راندن آخرین سرباز ایرانی» از سوریه به کار خواهد گرفت.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز روز یکشنبه گذشته طی سفر به اسرائیل تاکید کرد، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باید همراه با «تضمین» دفاع از متحدان واشینگتن صورت گیرد.

در حال حاضر در حدود 2000 سرباز آمریکایی در سوریه، مستقر هستند. بیشتر این نیروها به آموزش نیروهای محلی که با داعش مبارزه می‌کنند، مشغول هستند.