.
.
.

کردهای سوریه: تضمینی از واشینگتن نیست؛ با اسد مذاکره می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آلدار خلیل، یکی از رهبران برجسته «جنبش جامعه دمکراتیک سوریه»، گفته است، کردها به طور کلی به نیروهای آمریکا اعتمادی ندارند و واشینگتن تاکنون هیچ تضمینی به آنها نداده است اما ارتباط بین طرفین هنوز قطع نشده است.

این فرمانده برجسته کرد در مصاحبه با العربیه، گفت:«نیروهای آمریکا برای مبارزه با داعش وارد مناطق ما شدند و کردهای سوریه مانند دیگر اقوام این کشور در قیام مردم سوریه شرکت کردند و آنها بیشتر به نیروی خودشان متکی هستند».

او گفت: «توافق و همکاری میان ما و نیروهای ایالات متحده آمریکا صورت گرفت، اما این بدان معنا نیست که ما کاملا به آنها متکی هستیم».

او افزود:«اگر عملیات پشتیبانی از سوی آمریکا برای کردها وجود داشته باشد، این بسیار خوب است. اگر آمریکایی‌ها بگویند که در کنار ما خواهند ایستاد این موضوع بسیار مهم و ضروری است، اما ما نیز همواره تاکید کردیم که انقلاب ما با اتکای به قدرت خود برنده خواهد شد».

ترکیه خواهان نابودی ماست

آلدار خلیل گفت:«واشنگتن چیزی مانند توافق یا قرار داد امنیتی یا نظامی با ما ندارد و تضمینی هم در باره محافظت از ما نداده است، اما مذاکراتی وجود دارد و در آن نگرش‌های مثبت آنها در باره ضرورت ارتباط با ما بیان شده و احتمالا در روزهای آینده در زمینه بیان مواضع و تصمیمات آنها پیشرفت‌هایی خواهد بود».

او افزود:«مشکل اصلی این است که ترکیه می‌خواهد ما را از بین ببرد بخصوص که الان یک نیروی بین المللی قدرتمندی مانند آمریکا قصد دارد از مناطق ما خارج شود این چیزی است که آنکارا آرزویش را می‎کرد، بنابرین مهم‌ترین مسئله اکنون این است».

آلدار خلیل افزود:«قضیه ما دارای دو مسئله مهم است یکی اینکه ما به انقلاب دمکراتیک و قدرت ذاتی خودمان اعتماد داریم و مسئله دوم تهدید‌های ترکیه و داعش که در یک مسیر قرار دارند ما با آمریکا علیه داعش جنگیدیم و اکنون آمریکا باید در کنار ما در برابر تهدیدهای ترکیه بایستد».

ترکیه هرگز از کردها حمایت نمی‎کند

خلیل در باره عدم دیدار اردوغان با جون بولتون و ترک ناگهانی خاک ترکیه گفت:«شاید تحولات جدیدی یا طرح جدیدی برای آمریکا در باره شمال سوریه وجود داشته باشد ما دقیقا نمی دانیم چه اتفاق افتاد و نمی توانیم هم به گزارش‌های رسانه‌ها در این باره اعتماد کنیم».

آلدار خلیل با انتقاد از اظهارات اردوغان گفت: «تمام جهان شاهد جنگ کردها علیه داعش بود و انسانیت به این جنگ شهادت می‌دهد. سالها مبارزه و انقلاب ما ادامه دارد. رئیس جمهوری ترکیه نه تنها جنگ ما علیه داعش را تکذیب می‌کند بلکه حتی وجود مردم کرد را تکذیب و دروغ می‌پندارد. این اظهارات او به جهانیان ثابت می کند که هر چیزی که اردوغان در باره ما می‌گوید تحریف واقعیت‌ها و دروغ است. مبارزه ما در کنار ائتلاف بین‌المللی برای سال‌ها یکی از آشکار ترین حقایق مانند خورشید روشن بوده است».

این فرمانده برجسته معتقد است که ترکیه نمی تواند از کردها محافظت کند. او می گوید: «آنکارا هرگز نمی‌تواند این کار را انجام دهد، حتی اگر هر روز اعلام تعهد کند».

او افزود:«ترکیه پس از سقوط امپراتوری عثمانی قرار بود با کردها دولت جدید تاسیس کند اما برای از بین بردن کردها کمر همت بست و دست به عملیات پاکسازی قومی خونینی علیه کردها و ارامنه و سریانی‌ها اقدام کرد».

در مذاکرات با رژیم اسد پیشرفتی نکردیم

خلیل در باره مذاکره کردها با رژیم اسد گفت:«پیشرفت چندانی در این زمینه نداشته‌ایم ما در حال حاضر با طرف روسیه یک نقشه راه آماده کردیم انتظار داریم روسیه پیش قدمی بکند و رژیم اسد را برای قبول اصول کلی راه حل در سوریه که ما قبلا نیز به مسکو ارائه دادیم، متقاعد کند».

او افزود:«تلاش داریم که به راه حلی دائمی با دمشق دسترسی پیدا کنیم البته روند مذاکرات در مراحل اولیه خود است اما ما معتقدیم که توافق میان سوری ها بسیار مهم است».

داعش هنوز کاملا شکست نخورده

خلیل در باره داعش گفت:«داعش هنوز از بین نرفته هنوز شماری از هسته‌ها و فرماندهان این گروه در عراق و سوریه هستند و ترکیه به آنها کمک می‌کند».

او افزود:«هسته‌های زیر زمینی داعش همه جا هست حضور دارند درست است که پایتخت دولت خلافت اسلامی آنها را از بین بردیم و آنها را شکست دادیم اما آنها به عنوان یک اندیشه هنوز در مناطقی حضور دارند».