.
.
.

سودان...سه کشته در تظاهرات اعتراضی شهر ام‌ درمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع پلیس سودان روز پنجشنبه 10 ژانویه 2018 اعلام کردند که در تظاهرات اعتراضی شهر ام درمان سودان سه نفر کشته وتعدادی نیز زخمی شدند.

طبق این گزارش پلیس برای متفرق کردن تظاهرات از گاز اشک آور استفاده کرد.

هاشم عبد الرحیم، سخنگوی پلیس سودان در بیانیه‎ای گفت:«پلیس ام در مان با استفاده از گاز اشک‌آور یک تجمع غیر قانونی در ام درمان را متفرق کرد».

او افزود:«پس از متفرق کردن تظاهر کنندگان مشخص شد که 3 تن در این اعتراضات کشته شدند که پلیس این شهر در باره کشته شدن این سه نفر در حال تحقیق و بررسی است».

شهرهای سودان طی هفته های گذشته در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و افزایش قیمت‌ها شاهد تظاهرات گسترده است. تورم در این کشور طی ماه گذشته از مرز 64 درصد عبور کرد.

منابع پزشکی سودانی می گویند از اوائل اعتراضات طی هفته های گذشته تاکنون دست کم 20 تن کشته شدند.

فعالان سیاسی سودانی دستگاه‌های امنیتی عمر البشیر را به بکاری گیری خشونت مفرط علیه تظاهر کنندگان متهم می‌کنند.

این در حالی الست که روز گذشته هوداران عمر البشر در شهر خرطوم به حمایت از دولت تجمع کرده و از دولت وی حمایت کردند.

عمر البشیر با حضور در این تجمع گفت، کشورهای بیگانه برای نابودی سودان کمر همت بسته‌اند.

در همین حال هفته گذشته رئیس حزب امت سودان در نشست مطبوعاتی در خارطوم از «البشیر» رئیس جمهوری این کشور خواست با پذیرش تغییر به درخواست‌های معترضان در چندین شهر سودان طی روزهای اخیر رسیدگی کند.

المهدی گفته بود، مردم سودان خواهان دولت جدید هستند و ما از درخواست‌های مسالمت آمیز آنها حمایت وسرکوب مسلحانه آنها توسط نیروهای امنیتی را تقبیح می کنیم.

«المهدی» با ارائه پیشنهادی به البشیر خواستار تشکیل دولت فراگیر متشکل از نمایندگان نیروهای سیاسی و مدنی به جای دولت فعلی طبق برنامه ریزی قبلی شد.