.
.
.

عمر البشیر: طرف‌‌های بیگانه با توطئه‌گری برای نابودی سودان کمر بسته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر حسن البشیر، رییس جمهوری سودان چهارشنبه 9 ژانویه طرف‌های بیگانه را به توطئه‌گری علیه سودان و تلاش برای «فرمانبردار» و «نابود» کردن کشورش متهم ساخت.

به گزارش العربیه عمر البشیر، رییس جمهوری سودان امروز چهارشنبه طی سخنرانی در مراسم راهپیمایی هواداران دولت خود در میدان الخضرا که با عنوان «راهپیمایی صلح سودان» در خارطوم پایتخت این کشور برگزار شد، گفت: «طرف‌های بیگانه علیه سودان توطئه‌گری می‌کنند و برای فرمانبردار کردن کشور تلاش می‌کنند».

البشیر در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به «تلاش توطئه‌های خارجی برای نابودی سودان» افزود که معترضان ضد دولت در روزهای اخیر از سوی کشورهایی که دشمن سودان هستند اداره و جهت‌دهی می‌شوند.

رییس جمهوری سودان ضمن تاکید بر اینکه دستگاه‌های دولتی در «حمایت از ملت، املاک و دارایی‌های عمومی» کوتاه نخواهند آمد، گفت: «هیچ‌گونه جایگزینی برای گفتگوهای ملی و بازگشت به انتخابات وجود ندارد».

وی همچنین اعلام کرد که هر طرفی که خواهان به دست آوردن قدرت در سودان است باید به صندوق‌های رأی و روند انتخاباتی رجوع کند.

راهپیمایی هواداران عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان امروز چهارشنبه در حالی برگزار شد که «تجمع اصحاب حِرَف» برای برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز به سمت پارلمان و کاخ ریاست‌جمهوری فراخوان داده که در این تظاهرات، درخواست کناره‌گیری دولت و انحلال پارلمان به دو نهاد ارائه شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احزاب گفت‌وگوی ملی برای برگزاری راهپیمایی در چارچوب «حمایت از ثبات کشور، اجرای نتایج گفت‌وگوی ملی و اقدام برای حل و فصل بحران اقتصادی» فراخوان داده‌اند.

روز سه‌شنبه صدها معترض در تظاهرات شهرک القضارف واقع در شرق سودان مشارکت کردند. این تظاهرات به منظور پاسداشت کشته شدگان در تظاهرات ضد دولتی ماه گذشته برگزار شد. برگزار کنندگان نام این تظاهرات را «راهپیمایی شهدا» نهادند.

هم‌زمان با تجمع تظاهرات کنندگان در مرکز شهرک، بازار مرکزی درهای خود را بست. معترضان شعار دادند: «صلح، عدالت، آزادی و انقلاب گزینه مردم است».

نیروهای پلیس سودان در مقابل، اقدام به پرتاب گاز اشکاور به سمت تظاهرکنندگان کردند که خود را برای حرکت به سمت ساختمان شورای اداری محلی این کشور آماده می‌کردند.

شماری از معترضان موفق به رسیدن به ساختمان شورا شدند و یکی از نمایندگان‌شان با خواندن توماری، خواستار استعفای عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان شد.

نیروهای‌امنیتی این کشور تا کنون بیش از 800 معترض را از زمان آغاز اعتراض‌ها در سراسر سودان دستگیر کردند.

احمد بلال عثمان وزیر کشور سودان دوشنبه ضمن اعلام این خبر گفت: «اوضاع آرام و با ثبات است».

شایان ذکر است که اعتراض‌های سودان 19 دسامبر در واکنش به تصمیم دولت برای افزایش سه برابری قیمت نان آغاز شد. مقام‌های رسمی سودان می‌گویند که 19 تن از جمله دو نیروی امنیتی در جریان تظاهرات کشته شدند اما سازمان عفو بین‌الملل از رسیدن شمار کشته شدگان به 27 تن سخن می‌گوید.