.
.
.

سودان در آستانه دو تظاهرات هم‌زمان هواداران و مخالفان رئیس‌جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قرار است هواداران عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان امروز چهارشنبه 9 ژانویه در میدان الخضرا در خارطوم پایتخت کشور تجمع کرده و راهپیمایی با عنوان «راهپیمایی صلح سودان» به راه اندازند؛ این در حالی است که «تجمع اصحاب حِرَف» برای برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز به سمت پارلمان و کاخ ریاست‌جمهوری فراخوان داده که در آن درخواستی با خواست کناره‌گیری دولت و انحلال پارلمان به دو نهاد ارائه شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احزاب گفت‌وگوی ملی برای برگزاری راهپیمایی در چارچوب «حمایت از ثبات کشور، اجرای نتایج گفت‌وگوی ملی و اقدام برای حل و فصل بحران اقتصادی» فراخوان داده‌اند.

راهپیمایی پاسداشت کشته شدگان تظاهرات

روز سه‌شنبه صدها معترض در تظاهرات شهرک القضارف واقع در شرق سودان مشارکت کردند. این تظاهرات به منظور پاسداشت کشته شدگاه در تظاهرات ضد دولتی ماه گذشته برگزار شد.

برگزار کنندگان نام این تظاهرات را «راهپیمایی شهدا» نهادند.

هم‌زمان با تجمع تظاهرات کنندگان در مرکز شهرک، بازار مرکزی درهای خود را بست. معترضان شعار دادند: «صلح، عدالتT آزادی» و «انقلاب گزینه مردم است».

نیروهای پلیس ضد شورش در مقابل اقدام به پرتاب گاز اشکاور به سمت تظاهرکنندگان کردند که خود را برای حرکت به سمت ساختمان شورای اداری محلی آماده می‌کردند.

شماری از معترضان موفق به رسیدن به ساختمان شورا شدند و یکی از نمایندگان‌شان با خواندن توماری، خواستار استعفای عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان شد.

نیروهای اامنیتی تا کنون بیش از 800 معترض را از زمان آغاز اعتراض‌ها در سراسر سودان دستگیر کرده‌اند. احمد بلال عثمان وزیر کشور سودان دوشنبه ضمن اعلام این خبر گفت: «اوضاع آرام و با ثبات است».

شایان ذکر است که اعتراض‌های سودان 19 دسامبر در واکنش به تصمیم دولت برای افزایش سه برابری قیمت نان آغاز شد. مقام‌های رسمی سودان می‌گویند که 19 تن از جمله دو نیروی امنیتی در جریان تظاهرات کشته شدند. این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل از رسیدن شمار کشته شدگان به 27 تن سخن می‌گوید.

شش تن از معترضان در شهرک القضارف که یک شهرک کشاورزی کوچک است، کشته شدند.