.
.
.

سازمان ملل خواستار استقرار 75 ناظر در الحدیده یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیش از آن‌که مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن امروز چهارشنبه 9 ژانویه، گزارش خود را به شورای امنیت ارائه دهد، آنتونیو گوترش نماینده سازمان ملل متحد خواستار استقرار 75 بازرس در شهر و بندر الحدیده به مدت 6 ماه برای نظارت بر آتش‌بس و خروج نیروهای نظامی دو طرف جنگ از این منطقه شد.

پس از رایزنی‌هایی یک هفته‌ای با میانجی‌گری سازمان ملل متحد، شبه‌نظامیان حوثی حمایت شده از سوی ایران و دولت یمن، به توافقی درباره الحدیده رسیدند. در نتیجه اجرای این توافق باید اکثر کالاهای تجاری و کمک‌های بشر دوستانه از راه الحدیده وارد یمن شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد باید تقریبا تا 20 ژانویه، درباره درخواست گوترش تصمیم گیری کند، زیرا ماموریت 30 روزه تیم اولیه سازمان ملل به ریاست ژنرال پاتریک کامِرت که از شماری از افراد غیر مسلح تشکیل شده، به پایان خواهد رسید.

اواخر ماه گذشته شورای امنیت از گوترش خواست پیشنهادی برای تشکیل تیمی با شمار بیشتری از افراد ارائه دهد. دیپلمات‌ها می‌گویند تا کنون هیچ کشوری پیشنهاد گوترش را در قالب پیش‌نویس قطع‌نامه به شورای امنیت ارائه نداده است.

در پیشنهادی که گوترش روز 31 دسامبر ارائه داده، تیم 75 نفره را «حضوری کم رنگ» برای نظارت بر پایبندی طرف‌ها به توافق و ارزیابی حقایق و شرایط بر روی زمین توصیف کرد.

او ادامه داد: «نیاز به اختصاص بودجه به منظور فراهم کردن شرایط لازم برای تضمین امنیت نیروهای سازمان ملل متحد وجود دارد. خودروهای زرهی، زیرساختی برای ارتباطات، هواپیما و حمایت پزشکی مناسب، از جمله موارد مورد نیاز است».

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که تیم نظارت بزرگتر «در پشتیبانی از روند سیاسی ناپایدار نقش ایفا خواهد کرد».

این در حالی است که مارتن گریفیتس در تلاش است دور تازه‌ای از مذاکرات میان دو طرف بحران یمن برگزار کند.

گریفیتس در شورای امنیت

از سویی قرار است گریفیتس و مارک لوکاک هماهنگ کننده امور امداد رسانی سازمان ملل متحد، گزارش خود را درباره اوضاع در یمن به شورای امنیت ارائه دهند.

گریفیتس سه‌شنبه با عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن دیدار و تاکید کرد که جامعه جهانی از نزدیک اوضاع در الحدیده و گام‌های اجرای توافق سوئد را زیر نظر دارد. او افزود که این مساله به حوثی‌ها هم گفته شده و بر اهمیت اجرای تعهدات‌شان با وجود گذشت زمان تعیین شده، تاکید شده است.

گریفیتس همچنین بر ادامه تلاش‌هایش در این زمینه با کمک تیم میدانی سازمان ملل برای اجرای توافق تاکید کرد.

عبدربه منصور هادی هم گفت که شبه‌نظامیان حوثی در برابر امتیازهایی که دولت یمن ارائه داد، تنها لجبازی کرده و به سرپیجی از توافقات و تعهدات ادامه دادند.

او ادامه داد علاوه بر الحدیده، حوثی‌ها به تعهدات خود در زمینه اسرا پایبند نبوده و در برابر عبور کمک‌های بشر دوستانه هم مانع‌تراشی کردند.