فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری... لیبی از کشف «محموله قاچاق اسلحه ترکیه» به این کشور خبر داد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  مقامات لیبی روز دوشنبه 7 ژانویه 2019 اعلام کردند یک محموله قاچاق اسلحه ترکیه که قرار بود از بندر مصراته وارد این کشور شود، کشف و ضبط شد. این اقدام را «نقض قطعنامه‌های شورای امنیت در زمینه ممنوعیت فروش و انتقال اسلحه به لیبی و دلیل دیگری بر دست داشتن ترکیه در حمایت از گروه‌های مسلح در این کشور است»، دانستند.

  اداره گمرک بندر مصراته روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که توانسته «یک محموله اسلحه حاوی سلاح‌های کمری را ترکیه درون یک کانتینر حامل کالای خانگی و اسباب‌بازی جاسازی‌ شده بود»، کشف و ضبط کند.

  بر اساس این گزراش «پس از باز کردن این کانتینر 556 کارتن پیدا شد که هر کدام از آنها 36 اسلحه کمری در خود داشت. مجموع این اسلحه‌ها بیش از 20 هزار قبضه بود»، کمرگ مصراته اما توضیحاتی درباره افراد یا نهادی که این محموله را ارسال کرده و یا افرادی که قرار بوده آن را تحویل گیرند، ارائه نداد.

  این دومین محموله قاچاق اسلحه ترکیه به لیبی است که مقامات لیبی اعلام کردند که در یک ماه گذشته کشف و ضبط کرده‌اند. مقامات لیبی دو هفته پیش نیز از «توقیف یک کشتی حامل اسلحه در بندر الخمیس که از ترکیه آمده بود»، خبر دادند.

  ارتش لیبی ترکیه را به «حمایت تروریست‌ها و گروه‌های مسلح با هدف دامن زدن به هرج و مرج» در این کشور متهم می‌کند. ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی از شورای امنیت و سازمان ملل خواست که ترکیه را به دلیل «نقض قطعنامه‌های این نهاد در زمینه ممنوعیت فروش اسلحه در لیبی»، محکوم کند و گفت که «ترکیه برای امنیت لیبی خطرناک است و می‌کوشد ثبات را متزلزل کرده و بحران را طولانی‌تر کند. آنها این کار را از طریق حمایت تسلیحاتی از تروریست‌هایی که با ارتش لیبی می‌جنگند، انجام می‌دهند.»

  از زمان سقوط رژیم معمر قذافی در سال 2011 سازمل ملل فروش و انتقال اسلحه به لیبی را ممنوع کرده ولی گزارش‌های زیادی وجود دارد که از ارسال اسلحه از «ترکیه و قطر» برای گروه‌های مسلح در لیبی خبر می‌دهد.

  تبلیغات