فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اتحادیه اروپا وزارت اطلاعات ایران را تحریم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آندرس ساموئلسن وزیر امور خارجه دانمارک سه‌‎شنبه 8 ژانویه اعلام کرد که اتحادیه اروپا، تحریم‌هایی علیه وزارت اطلاعات ایران تصویب کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، ساموئلسن افزود که اتحادیه اروپا با تحریم وزارت اطلاعات به دلیل برنامه‌ریزی برای عملیات ترور در خاک دانمارک، موافقت کرد.

  او ادامه داد: «این تصمیم نشانه‌ای قوی از سوی اتحادیه اروپا مبنی بر آن است که ما چنین رفتاری را در اروپا نمی‌پذیریم».

  دانمارک اکتبر گذشته ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور یکی از نیروهای اپوزیسیون در خاک این کشور متهم کرده و ضمن «غیرقابل قبول» خواندن این «اقدام ایران» سفیرش را از تهران فراخوانده است.

  همان هنگام وزیر امور خارجه دانمارک گفته بود علاوه بر دستور به سفیر کشورش در تهران برای بازگشت به کپنهاگ، در نظر دارد از اتحادیه اروپا بخواهد که تحریم‌های جدیدی علیه تهران در نظر بگیرد.

  او در این باره ادامه داد: «دانمارک به هیچ وجه نمی‌تواند بپذیرد که نیروهای اطلاعاتی ایران به دنبال هدف قرار دادن کسی در داخل خاک دانمارک باشند».

  ساموئلسن افزود که معتقد است حکومت ایران پشت طرح ترور در خاک دانمارک بوده است.

  این سخنان مقام‌های دانمارک را ایران رد کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این اتهام را «توطئه‌ای از سوی دشمنان برای تحت تاثیر قرار دادن روابط رو به گسترش ایران با اروپا» توصیف کرد کرد.

  سرویس اطلاعاتی دانمارک روز 30 اکتبر اعلام کرد هدف این طرح، ترور حبیب جبر رهبر جنبش «النضال العربی لتحریر الاحواز» (شاخه دانمارک) بود.

  بنا بر اعلام سرویس اطلاعاتی دانمارک یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار روز 21 اکتبر در ارتباط با این پرونده در نروژ بازداشت و تحویل دانمارک شده بود. این فرد دست داشتن در چنین نقشه‌ای را رد کرده. پلیس نروژ هم تایید کرده که در این پرونده با دانمارک همکاری می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران