.
.
.

نمایندگان کشورهای عربی بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را بررسی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای اتحادیه عرب یکشنبه 6 ژانویه، جلسه‌ای در سطح نمایندگان دائم کشورهای عضو برگزار خواهد کرد که بررسی شماری از پرونده‌ها از جمله از سرگیری روابط با سوریه، در دستور کار آن است.

بنا بر این گزارش‌ها، بازگرداندن عضویت سوریه به اتحادیه عرب که در نوامبر 2011 به تعلیق در آمده بود، یکی از مهم‌ترین پرونده‌هایی است که در جلسه شورای اتحادیه عرب، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مجله مصری «الاهرام العربی» به نقل از منابع خود گزارش داد که به احتمال زیاد، اتحادیه عرب، در قطع‌نامه‌ای، اجازه بازگشایی سفارت‌خانه‌های کشورهای عربی در دمشق و بازگشایی سفارت سوریه در پایتخت‌های عربی را صادر کند.

این منابع می‌گویند که در اتحادیه عرب، دو مجموعه وجود دارد؛ مجموعه نخست خواهان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب است؛ مساله‌ای که زمینه حضور بشار اسد رئیس نظام سوریه را در نشست اقتصادی سران اتحادیه عرب در ماه جاری و پس از آن نشست سران اتحادیه در ماه مارس فراهم می‌کند.

اما مجموعه دوم پیشنهاد می‌دهد که در جلسه یکشنبه، اجازه بازگشایی سفارت‌خانه‌ها و بازگشت سفرای سوریه به کشورهای عربی صادر شود و درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، در نشت سران تصمیم‌گیری شود.

به گفته منابع «تا کنون موضع واحدی در این باره گرفته نشده اما بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، مساله‌ای است که تنها زمان آن هنوز مشخص نیست».

27 دسامبر 2018 وزارت امور خارجه امارات متحده عربی، بازگشایی سفارت خود را در مشق اعلام کرده بود. پس از آن وزارت امور خارجه بحرین هم از ازسرگیری فعالیت سفارت خود در پایتخت سوریه خبر داد.