.
.
.

روسیه میان کُردها و رژیم سوریه برای دست‌یابی به توافقی سیاسی میانجی‌گری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی فرمان دونالد ترامپ، برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و در آستانه آغاز تور خاورمیانه‌ای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در رایزنی‌های خود به تمامی ابعاد بحران سوریه خواهد پرداخت، رهبران کُردهای سوریه فرصت را غنیمت شمرده با میانجی‌گری روسیه در تلاشند تا با رژیم بشار اسد به یک توافق سیاسی برسند.

به گزارش العربیه در تصمیم ایالات متحده آمریکا برای خروج نیروهایش از خاک سوریه، کُردهای این کشور در اقدامی پیش از آغاز عملیات نظامی قریب‌الوقوع اما به تعویق افتاده ترکیه در شرق رود فرات، در تلاش‌اند تا با میانجی‌گری مسکو تماس‌های علنی و سری خود را با دمشق گسترش دهند.

در همین راستا مشاور اداره منطقه کردها به خبرگزاری رویترز گفت که رهبران کُردهای سوریه با طرح نقشه راهی در صدد هستند تا با رژیم اسد به توافق برسند و در شرایط کنونی منتظر پاسخ روسیه در این زمینه هستند. این مشاور کُرد اما به واکنش رژیم اسد به پیشنهاد کُردها اشاره‌ای نکرد.

از قرار معلوم رژیم سوریه بارها به طور علنی و مکرر برقراری کیانی برای کُردها در شمال کشور، چیزی مشابه اقلیم کُردستان عراق را مردود دانسته است اما مقامات رژیم سوریه می‌گویند «اداره‌ محلی» شبیه به «خودگردانی اداری» و نه سیاسی در این مناطق را پذیرفته‌اند.

همچنین در اخباری ضد و نقیضی روزنامه «الشرق الاوسط» یادآور شد که سیبان حمو، فرمانده یگان‌های مدافع خلق کُرد در حال انجام دیدارهایی سری در پایگاه حمیمیم و مسکو و نیز دیدارهایی در دمشق با علی مملوک، مدیر دفتر امنیت ملی رژیم سوریه است.

الشرق الاوسط به نقل از حمو به این موضوع اشاره کرده که نگرانی‌ کُردهای سوریه در زمینه تکرار وقایعی مشابه وقایع «عفرین» در دیگر مناطق در شمال سوریه است، به همین خاطر رهبران کُرد سوریه جهت تحویل تمامی مناطق مرزی به منظور «بسط حاکمیت دولت سوریه» ابراز آمادگی کرده‌اند.

در همین راستا فرمانده‌ یگان‌های مدافع خلق کُرد از روسیه خواسته تا تضمین‌هایی برای انجام اقدامات و هماهنگی‌های لازم نظامی و اداری برای تحویل مرزها به ارتش رژیم سوریه به کردها بدهد تا از این طریق مانع اقدام ترکیه به اعزام نیروهایش برای مقابله با کُردها شود.