.
.
.

پرتاب گاز اشک‌آور به سوی هزاران معترض سودانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی ادامه اعتراضات گسترده مردم سودان و حضور هزاران نفر از آنها در خارطوم و شهر عطبره در شمال این کشور، پلیس سودان برای متفرغ کردن معترضان ناچار به پرتاب گاز اشک‌آور شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیروهای امنیتی سودانی به سوی معترضانی که در حداقل 8 منطقه پایتخت این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند، گاز اشک‌آور شلیک کرد.

مقامات سودان همچنین سعد الدین حسن، خبرنگار العربیه در سودان را به دلیل پوشش اعتراضات مردمی این کشور احضار کردند. شبکه روزنامه‌نگاران سودانی نیز اعلام کرد دولت این کشور تعدادی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را به دلایل مشابهی دستگیر کرده است.

هزاران شهروند سودانی روز جمعه 4 ژانویه 2019 به دعوت گروه‌های مخالف و پس از ادای نماز جمعه به خیابان‌ها ریختند و تحت شعار «جمعه آزادی و تغییر» تظاهرات کردند.

همزمان با تظاهرات در خارطوم، مردم شهر عطبره در شمال کشور نیز به اعتراضات و تظاهرات ادامه دادند. اعتراضات گسترده‌ای که در شهرهای مختلف سودان در جریان است از این شهر آغاز شد.

پیش از این عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان گفت که توافق شده نیروهای دولتی برای مقابله با معترضان از کمترین نیروی ممکن استفاده کنند. البشیر در دیدار با تعدادی از سالمندان صوفی‌ها گفت که گاهی ضرورت ایجاب می‌کند برای حفظ امنیت از زور استفاده کرد.