.
.
.

پیشروی داعش در جنوب لیبی ضمن تلاش برای تشکیل دولت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرغم عملیات نظامیان گسترده ارتش لیبی و گروه‌های مسلح هوادار دولت علیه گروه‌های «تروریستی» در سال گذشته، حملات و عملیات اخیر این گروه‌ها نشان می‌دهد علاوه بر اینکه ضعیف‌تر نشده‌اند، بلکه تقویت شده و با توان بیشتری فعالیت می‌کنند.

داعش یکی از این گروه‌ها است که گزارش شده به شکل آشکاری در جنوب لیبی پیشروی کرده و عملیات خونباری در مناطق مسکونی انجام داده و با حمله به مرکز پلیس، شهروندان و نیروهای دولتی را کشته و تعدادی از آنها را ربوده است.

حملات گسترده داعش نشان می‌دهد این گروه در لیبی توانسته توان خود را بازیابی کرده و با جذب نیروهای جدید، می‌کوشد حضور خود را در جنوب این کشور و مناطق نفت‌خیز آن تثبیت کند. داعش در آخر سال 2016 از مدینه سرت در غرب لیبی رانده شد و مناطق تحت نفوذ خود در شرق کشور را نیز از دست داد و ارتش لیبی در این مناطق مستقر شد.

ابراهیم هیبه، پژوهشگر و استاد روابط بین‌المللی در دانشگاه تگزاس درباره حضور داعش در لیبی گفت: «پایان دادن به کار این سازمان در لیبی کار ساده‌ای نیست. داعش با وجود گروه‌های شبه‌نظامی آفریقایی و تبهکار که پوشش و عقبه اجتماعی مورد نیاز این گروه را تامین می‌کنند در جنوب لیبی مستقر خواهد شد.»

به گفته این استاد دانشگاه «جغرافیای گسترده، نبود حکومت، ضعف نهادهای امنیتی در جنوب و ممکن بودن ارتباط با تندروهای لیبی، چاد، سودان و نیجر به دلیل وجود مرزهای باز میان این کشورها به داعش و دیگر گروه‌های تندرو امکان ادامه حیات را در جنوب لیبی و به ویژه در منطقه فزان این کشور می‌دهد.»

نیروهای داعش در مناطق مختلفی از جنوب لیبی از جمله وادی الحیاه، وادی عتبه، وادی البوانیس و منطقه الجفره در جنوب شرق لیبی و منطقه صحرایی که میان کشورهای الجزایر، نیجر، چاد، سودان و مرزهای غربی مصر واقع شده، حضور دارند.

ابراهیم هیبه گفت که حملات اخیر داعش نشان می‌دهد این گروه به حضور در این مناطق اکتفا نکرده و می‌کوشد بخش‌هایی از جنوب لیبی و روستاهای جنوب را در اختیار گرفته و یک حکومت داعشی در آنها برپا کند.