.
.
.

مایک پمپئو: ضمانتی می‌خواهیم تا ترکیه کُردها را در سوریه نکشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 4 ژانویه 2019 تاکید کرد کشورش ضمانتی می‌خواهد که پس از خروج‌ نیروهایش از شمال کشور جنگ زده سوریه، تُرک‌ها دست به کشتن کُردها نزنند.

مایک پمپئو در گفتگو با پایگاه خبری «نیوزمکس» نزدیک به محافظه‌کاران آمریکا گفت: «اهمیت چنین تضمینی این است که ترک‌ها دست به کشتن کُردها نزنند و از اقلیت‌های دینی در سوریه محافظت شود. تمامی این مسائل همچنان بخشی از ماموریت آمریکا است».

پمپئو همچنین از اعلام هر گونه جدول زمان‌بندی شده برای خروج سربازان آمریکایی از شمال سوریه خودداری کرد تا «دشمنان آمریکا ندانند که چه وقت سربازان آمریکایی از خاک سوریه خارج خواهند شد».

نیروهای سوریه دمکراتیک هم‌پیمان ایالات متحده آمریکا در سوریه است که در سال‌های گذشته با حمایت آمریکا نبردهای سنگینی را علیه داعش انجام داد.

تصمیم دو هفته پیش دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اما باعث ناامیدی عمیقی در میان کُردها شده است، آنها نگران هستند که مبادا این اقدام، دست ترکیه علیه گروه‌های کُرد در سوریه که آنکارا آنها را امتدادی از حزب کارگران کردستان ترکیه دانسته و «گروهی تروریستی» قلمداد می‌کند، باز بگذارد.

شایان ذکر است دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که در نشست هیئت دولت در کاخ سفید سخن می‌گفت ضمن تاکید بر این‌که خروج نیروهای کشورش از خاک سوریه طبق یک دوره زمانی انجام خواهد شد، افزود که آمریکا حتی پس از خروج نیروهایش از سوریه نیز از کُردها محافظت خواهد کرد.

وی همچنین اظهار داشت: «نیروهایمان را در دوره زمانی مشخص از سوریه خارج خواهیم کرد». او این دوره زمانی را در سخنان خود مشخص نکرد.

این در حالی است که پیش از این گزارش‌های رسانه‌ای، روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را «چهار ماه» اعلام کرده بودند.

ترامپ گفت که هیچ‌گاه جدول زمانی چهار ماهه برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تعیین نشده است.

او گفت: «مساله در سوریه مدتی است که به پایان رسیده است. علاوه بر آن ما درباره شنزار و مرگ صحبت می‌کنیم. این چیزی است که درباره آن سخن می‌گویم. ما درباره ثروت‌های بزرگ صحبت نمی‌کنیم».

او افزود: «من نمی‌خواهم تا ابد در سوریه بمانیم. آن‌جا شنزار و مرگ است».