.
.
.

زیباکلام: کُردها تنها می‌توانند به خدا و به کوه‌ها اطمینان کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صادق زیباکلام، فعال اصلاح‌طلب ایرانی در صفحه توئیترش به خروج آمریکا از سوریه اشاره کرده و گفت که کُردها تنها می‌توانند به خدا و به کوه‌ها اطمینان کنند.

زیباکلام در صفحه توئیترش نوشت: «پشت کردن آمریکاییها به کردها در سوریه و تنها گذاردن آنان در برابر ارتش سهمگین ترکیه اگرچه تلخ است،اما این اولین بارنیست که کردهاتوسط متحدین شان رها میشوند.ایرانیها،عراقیها،سوریها،ترکها و روسها بارهابانها پشت کرده اند.کردها آموخته اند که بجزخدا،فقط به کوهها میتوانند اطمینان کنند.»

این فعال اصلاح‌طلب ایرانی در حالی از «پشت کردن آمریکایی‌ها به کردها» خبر می‌دهد که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 4 ژانویه 2019 تاکید کرد کشورش ضمانتی می‌خواهد که پس از خروج‌ نیروهایش از شمال کشور جنگ زده سوریه، تُرک‌ها دست به کشتن کُردها نزنند.

مایک پمپئو در گفت‌وگو با پایگاه خبری «نیوزمکس» نزدیک به محافظه‌کاران آمریکا گفت: «اهمیت چنین تضمینی این است که ترک‌ها دست به کشتن کُردها نزنند و از اقلیت‌های دینی در سوریه محافظت شود. تمامی این مسائل همچنان بخشی از ماموریت آمریکا است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در اواخر ما دسامبر 2018 اعلام کرد، آمریکا پس از شکست دادن داعش در سوریه در نظر دارد همه نیروهایش را از این کشور خارج کند. او توئیتی نوشت: «ما داعش را در سوریه شکست دادیم؛ این تنها توجیه من برای حضور در آنجا در دوران ریاست جمهوری ترامپ بود.»