.
.
.

تلاش فرستاده ويژه سازمان ملل در امور یمن برای نجات‌ آتش‌بس الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که شبه‌نظامیان حوثی به نقض آتش‌بس در الحدیده ادامه می‌دهند و بنا به گزارش روز پنج‌شنبه 3 ژانویه 2019 ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی یمن، موارد نقض آتش‌بس در 24 ساعت به 20 مورد رسیده است، مارتن گریفیتس، فرستاده ويژه سازمان ملل در امور یمن تلاش‌های مجدد خود را آغاز کرده تا راهی ریاض و صنعا شود و در روز‌های آینده دور جدیدی از گفتگوها را با دولت قانونی یمن و حوثی‌ها انجام دهد.

به گزارش العربیه بنا به اعلام فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد، پیش‌بینی می‌شود، مارتن گریفیتس، روز شنبه 5 ژانویه راهی صنعا شده تا در آنجا با رهبران حوثی و همچنین با پاتریک کمارت، ژنرال هلندی رییس کمیته نظارت بر آتش‌بس الحدیده گفتگو کند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد پس از آن صنعا را به مقصد ریاض ترک خواهد کرد تا در پایتخت سعودی گفتگوهایی را با عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن و دیگر مسئولان دولت قانونی این کشور انجام دهد.

بنا به اعلام دیپلمات‌های سازمان ملل متحد او امیدوار است تا بتواند دو طرف را در ماه جاری بر سر میز مذاکره گردهم آورد و احتمال می‌رود این کار در کویت انجام شود تا پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات سوئد درباره یمن دنبال شود.

شایان ذکر است که دولت یمن پیش از این با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، شبه‌نظامیان حوثی را به عدم پایبندی به توافق آتش‌بس اعلام شده در الحدیده متهم کرد.