.
.
.

ترکیه و عراق همکاری‌های خود برای مبارزه با تروریسم را تقویت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان و برهم صالح روسای جمهوری دو کشور ترکیه و عراق روز پنج‌شنبه 3 ژانویه 2019 در یک کنفرانس خبری مشترک اعلام کردند که دو کشور همکاری‌های خود برای مبارزه با تروریسم را تقویت می‌کنند.

رجب طیب اردوغان که کشورش به دلیل حمله هوایی به مواضع کردهای مسلح در عراق روابط پرتنشی با بغداد داشت، در این کنفرانس خبری گفت: «ما اهمیت همکاری با یکدیگر برای پیروزی در جنگ علیه تروریسم را درک میکنیم و به اذن پروردگار در آینده همکاریهای خود را در این زمینه تقویت خواهیم کرد.»

او به وجود «سازمان‌های تروریستی مانند داعش، کردهای مسلح و گروهی که مسئول کودتای نافرجام 2016 ترکیه هستند» به عنوان تهدیداتی علیه ترکیه و عراق اشاره کرد.

در سوی مقابل برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق نیز گفت که کشورش خواهان شراکت استراتژیک و همکاری حقیقی با ترکیه» است و این همکاری حقیقی و شراکت استراتژیک نه تنها منافع دو کشور بلکه کل منطقه را تامین خواهد کرد.

روسای جمهوری ترکیه و عراق در حالی با یکدیگر دیدار می‌کنند که عراق سفیر آنکارا در بغداد را به دلیل حملات هوایی ترکیه به مواضع کردها در داخل خاک عراق، فرا خوانده بود.

عراق پیش از این حمله هوایی ترکیه به مواضع کُردهای مسلح در مناطقی از خاک خود در دو منطقه سنجار و کوه کاراجاک را «نقض حاکمیت» خود دانسته و آن را به شدت محکوم کرده بود.

پیش از این نیز جنگندههای ترکیه پناهگاه‌های عناصر حزب کارگران کردستان را بمباران کرده بودند. این حزب از سال 1984 علیه مقامات و دولت ترکیه اعلام قیام کرده بود و از سوی آنکارا به عنوان یک «سازمان تروریستی» تلقی می‌شود.