.
.
.

بازداشت رهبران مخالفان دولت در سودان به دنبال گسترش تظاهرات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گسترش تظاهرات مردمی در اعتراض به افزایش قیمت نان و سوخت در سودان، دستگاه‌های امنیتی این کشور شامگاه پنج‌شنبه بعضی از رهبران مخالفان دولت را بازداشت کردند.

به گزارش العربیه به نقل از رسانه‌های محلی سودان نیروهای امنیتی این کشور با وارد شدن به دفتر سازمان کانون مدنی مخالف دولت اقدام به بازداشت مدیر و تعدادی از اعضای آن شدند.

این در حالی است که موج جدید تظاهرات با توجه به فراخوان سندیکاهای مستقل در منطقه شکل گرفته و به شهر بورسودان گسترش یافته است.

در همین راستا فعالان سودانی گزارش دادند سیل تظاهرکنندگان در حال حرکت به سوی مقر کنونی دولت محلی در شهر بورسودان بود که نیروهای امنیتی تظاهرکنندگان معترض را به محاصره درآورده و با گاز اشک‌آور مورد حمله قرار دادند.

علاوه بر این، فعالان سودانی اعلام کردند مقامات و دستگاه‌های امنیتی این کشور عمدا وب‌سایت‌های مشهور اجتماعی که جهت هماهنگی، برگزاری تظاهرات و اطلاع‌رسانی به کار می‌رود را فیلتر و از دسترس خارج کرده‌اند.

شایان ذکر است که عمر البشیر، رییس‌جمهوری سودان پیش از این در سخنرانی خود در روز پنج‌شنبه اعلام کرد «تظاهرات به معنی هرج و مرج ، آتش‌زدن و تخریب نیست».

رییس جمهوری سودان همچنین قول داد گام‌هایی را به منظور کاهش شدت بحران معیشتی در کشورش بردارد. وی در عین حال افزود: «برون رفت از بحران کنونی ظرف یک شبانه روز اتفاق نخواهد افتاد».

وی همچنین اعلام کرد که ماه جاری شاهد اجرایی شدن طرح افزایش حداقل دستمزدها تا سطح مطلوب خواهد بود. وی همچنین بر تعهد دولت برای افزایش حقوق گروه‌هایی که در خدمت به کشور از زندگی خودشان مایه گذاشته‌اند، تاکید کرد.