.
.
.

یمن، سعودی و امارات: حوثی‌ها به آتش‌بس در الحدیده پایبند نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت‌های یمن، سعودی و امارات در پیامی خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد، شبه‌نظامیان حوثی را به عدم پایبندی به آتش‌بس در الحدیده متهم کردند.

برپایه این پیام، الحدیده شاهد نقض پیاپی آتش‌بس از سوی شبه‌نظامیان است.

این در حالی است که جامعه جهانی و سازمان ملل، به اجرای توافقات رایزنی‌های یمن که در سوئد برگزار شد، اهمیت ویژه داده است. اما در مقابل، حوثی‌ها تلاش دارند با روش‌های مختلف، توافق خروج از شهر و بنادر الحدیده را اجر نکنند؛ روندی که باعث شد دولت یمن و کشورهایی در ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن، شورای امنیت را خطاب قرار دهند.

شورای امنیت با اجماع آرا، قطع‌نامه‌ای در حمایت از توافقات سوئد تصویب کرد. برپایه این مصوبه، با استقرار تیم ناظران به ریاست ژنرال هلندی پاترک کامِرت برای نظارت بر آتش‌بس در الحدیده موافقت شد.

در جزئیات ماجرا، نامه‌ای که نمایندگان یمن، سعودی و امارات در تاریخ 31 دسامبر برای رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال کرده‌اند، شبه‌نظامیان حوثی را به عدم پایبندی به آتش‌بس در الحدیده متهم می‌کند.

این نامه همچنین شبه‎نظامیان را به نقض آتش‌بس پس از صدور قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌کند از جمله این‌که شبه‌نظامیان اقدام به شلیک آتش توسط تک‌تیراندازها و شلیک موشک‌های بالستیک میان‌برد کردند.

بنا بر این نامه، شبه‌نظامیان حوثی علاوه بر استقرار ایست‌های بازرسی، اقدام به حفر خندن در شهر کردند.

این در حالی است که کمیته سازمان ملل متحد به جلسات خود در الحدیده ادامه می‌دهد. این کمیته در جلسه روز چهارشنبه 2 ژانویه برای دومین روز پیاپی، راهکارهای نظارت بر آتش‌بس را به بحث گذاشت.