.
.
.

نظام اسد: کُردها از منبج به شرق فرات عقب‌نشینی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نظام حاکم بر سوریه به ریاست بشار اسد اعلام کرد که حدود 400 جنگجوی کُرد ائتلاف سوریه دمکراتیک، از منطقه منبج واقع در حومه شمال شرقی حلب به سمت شرق فرات عقب نشینی کردند.

بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، این عقب نشینی برپایه توافقی منعقد شده برای بازگشت زندگی طبیعی به شمال سوریه صورت گرفت.

این بیانیه البته طرف‌‎های این توافق را مشخص نکرده و هنوز معلوم نیست این اقدام می‌تواند ترکیه را مطمئن سازد و مانع اجرای تهدیدش در حمله به منطقه منبج شود یا نه.

اوضاع منبج همچنان پیچیده است. در حالی که ترکیه، نیرو و تجهیزات بیشتری به مناطق هم مرز با منبج ارسال کرده، هنوز نیروهای آمریکایی از منطقه خارج نشده‌اند و اقدام در گشت زنی در آن می‌کنند.

هفته گذشته ارتش سوریه اعلام کرد که نیروهایش وارد منبج شدند؛ خبری که پس از آن رد و مشخص شد که این نیروها در اطراف منبج مستقر شده‌اند.

اکنون طرف‌های مختلفی خود را آماده کنترل منبج پس از خروج نیروهای آمریکایی از آن می‌کنند؛ خروجی که هنوز زمانش مشخص نیست.

پیش از این اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه 2 ژانویه با بیان این‌که که ایالات متحده خواهان حمایت از کُردهای سوریه حتی در صورت خروج از این کشور است، افزوده بود که کُردها به ایران نفت می‌فروشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ که در نشست هیئت دولت آمریکا در کاخ سفید سخن می‌گفت، اظهار داشت: «نیروهایمان را در دوره زمانی مشخص از سوریه خارج خواهیم کرد». او در سخنان خود این دوره زمانی را مشخص نکرد. این در حالی است که پیش از این گزارش‌های رسانه‌ای، روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را «چهار ماه» اعلام کرده بودند.

ترامپ گفت که هیچ‌گاه جدول زمانی چهار ماهه برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تعیین نشده است.

کاخ سفید 19 دسامبر گذشته اعلام کرد که ایالات متحده، بازگرداندن نیروهای خود را به وطن پس از انتقال به مرحله بعدی جنگ علیه داعش آغاز کرد.

کاخ سفید تاکید کرد که پیروزی بر داعش در سوریه به معنی پایان ائتلاف بین‌المللی نیست.

ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: «آن پیروزی‌ها علیه داعش در سوریه به معنی پایان ائتلاف بین‌المللی و فعالیت‌های آن نیست. بازگرداندن نیروهای آمریکایی به وطن را پس از انتقال به مرحله بعدی در این حمله آغاز کردیم».

برخی مسئولان آمریکایی هم گفتند که پیش‌بینی می‌شود بازه زمانی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، 60 تا 100 روز باشه که با تکمیل آخرین مراحل عملیات علیه داعش هم‌زمان خواهد بود.

مسئولان آمریکایی در این‌جا به عملیات نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک علیه داعش در شرق فرات اشاره دارند. نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک که اکثرشان را جنگجویان کُرد یگان‌های مدافع خلق (کُرد) تشکیل می‌دهند، متحدان آمریکا در نبرد علیه داعش به شمار می‌آیند. اکنون و با اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، تهدیدهای سوریه درباره حمله احتمالی به کُردها در شمال سوریه شدت گرفته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق (کُرد) را گروهی تروریستی و وابسته به حزب کارگران کُردستان می‌داند.