.
.
.

بزرگترین حزب مخالف دولت در سودان خواستار کناره‌گیری البشیر از قدرت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب ملی‌گرای امت یکی از بزرگترین احزاب مخالف دولت در سودان پنج‌شنبه 3 ژانویه 2019 از عمر حسن البشیر رییس جمهوری این کشور خواست از قدرت کناره‌گیری کند.

به گزارش العربیه انجمن حرفه‌داران سودان چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای از مردم سودان خواست تا فردا جمعه، همچنین یکشنبه 6 ژانویه و 9 ژانویه، در تمام شهرهای کشور دست به تظاهرات بزنند.

بیست و دو حزب سیاسی سودان پیش از این خواستار انحلال دولت و پارلمان شده بودند. این 22 حزب سیاسی که اکثرشان در دولت مشارکت دارند، سه‌شنبه بیانیه‌ای در این باره امضا کرده و تحویل عمر البشیر دادند. آن‌ها خواستار انحلال دولت و پارلمان سودان شدند.

این احزاب سیاسی همچنین خواستار تشکیل شورای انتقالی برای رهبری کشور و تشکیل دولت انتقالی با مشارکت افراد شایسته و نمایندگان سیاسی شدند.

شایان ذکر است بنا بر آمارهای رسمی تاکنون در تظاهرات‌های اعتراض‌‌آمیز در شهرهای مختلف سودان که از روز 19 دسامبر 2018 از خارطوم پایتخت این کشور آغاز شد، دست‌کم 19 تن کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

این اعتراض‌ها در پی تصمیم دولت برای افزایش قیمت نان و سوخت شروع شد.

راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز به سرعت در خارطوم و دیگر شهرهای سودان به تظاهرات آعتراضی در انتقاد از سیاست‌های دولت تبدیل شد.
در روزهای آغازین این اعتراض‌ها،، تظاهرکنندگان تعدادی از ساختمان‌ها و دفاتر وابسته به حزب کنگره ملی حاکم را به آتش کشیدند. نیروهای ضد شورش سودان اما توانستند تظاهر ‌کنندگان معترض را متفرق سازند.

شایان ذکر است کشور سودان با وجود لغو تحریم‌های اقتصادی از سال 2017 همچنان با بحران ذخیره ارزی همراه با میانگین‌های بالای تورم مواجه است