.
.
.

یمن از سازمان ملل متحد خواست با قاطعیت توافق سوئد را اجرا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت یمن از سازمان ملل متحد خواست با قاطعیت توافق سوئد میان طرف‌های یمنی را اجرا کرده و بر شبه‌نظامیان حوثی برای خروج از الحدیده و تسلیم آن به دولت قانونی، فشار بیاورد.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که شبه‌نظامیان حوثی به نقض آتش‌بس در شهر الحدیده و اطراف آن ادامه می‌دهند. آن‌ها همچنین با مانع تراشی در برابر باز شدن گذرگاه‌های انسانی، برای دور زدن توافق سوئد که بر خروج‌شان از شهر و بنادر الحدیده تاکید دارد، تلاش می‌کنند.

ژنرال پاتریک کامِرت رئیس کمیته تظارت بر توافق الحدیده در نخستین روز سال نوی میلادی، ریاست جلسه کمیته مشترک را برای هماهنگی خروج نیروهای نظامی و شبه‌نظامی از الحدیده بر عهده گرفت. نمایندگانی از دولت یمن و حوثی‌ها در این کمیته حضور دارند.

این نخستین جلسه کمیته پس از اعلام حوثی‌ها مبنی بر خروج از الحدیده است؛ اعلامی که دولت یمن آن را «نمایشی بی ارزش» توصیف کرد چرا که به گفته منابع دولتی یمن، شبه‌نظامیان به نیروهای خود لباس پلیس محلی و نیروهای گارد ساحلی پوشاندند تا بدین ترتیب توافق سوئد را دور بزنند.

هیئت دولت یمن در کمیته می‌گوید که رفتار حوثی‌ها، مذاکرات را به نقطه اولیه باز گرداند. این هیئت حوثی‌ها را به تلاش برای به شکست کشاندن تلاش‌ها برای صلح متهم کرد.