.
.
.

سودان.. تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره اعتراض‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان فرمانی برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره حوادث اخیر کشور به ریاست وزیر دادگستری صادر کرد.

به گزارش رسانه‌ها، البشیر پیش از این وعده افزایش حقوق اقشار کم در آمد را صادر و تاکید کرده بود که گفت‌وگوی جدی، تنها ابزار عبور از اختلاف‌ها است.

این در حالی است که روز دوشنبه 31 دسامبر، هزاران تن در خارطوم پایتخت سودان در پاسخ به دومین فراخوان تجمع اصحاب مشاغل، دست به تظاهرات زدند. بنا بر این فراخوان، ازتظاهر کنندگان خواسته شده بود یادداشتی با خواست کنار رفتن نظام حاکم بر سودان، تسلیم کاخ ریاست‌جمهوری کنند.

نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشکاور، استفاده از باتوم و شلیک هوایی گلوله، سعی در متفرق کردن تظاهرات کردند. اما فعالان از زخمی شدن شماری از تظاهر کنندگان خبر دادند که به گفته آن‌ها، حال برخی از زخمی‌ها وخیم است. گزارش‌هایی هم از جان باختن یکی از معترضان منتشر شد.

البشیر که در مراسم شصت و سومین سالروز استقلال سودان سخن می‌گفت، اظهار داشت که برای توسعه مشارکت سیاسی در کشور بدون حذف هیچ طرفی تلاش می‌کند. او تاکید کرد که سودان، پیمان‌های بین‌المللی و عربی متعددی برای حمایت از اقتصاد کشور دارد و به دنبال تشدید تلاش‌ها برای بنای اقتصاد است. او افزود که سودان به عبور از این مرحله و انتقال به اصلاحات، نزدیک می‌شود.

رئیس‌جمهوری سودان تاکید کرد که به برگزاری انتخابات در سال 2020 در فضایی آزاد و عادلانه پایبند است. او با دعوت از اپوزیسیون برای مشارکت در ساخت سودان گفت: «از سودانی‌ها می‌خواهیم برای حمایت از بافت اجتماعی، با یکدیگر متحد شوند».

البیشر ادامه داد که سودان به پشتیبانی از دولت قانونی یمن ادامه خواهد داد.

تورم، کبود کالاهای اصلی و بحران نقدینگی، معترضان را به خروج به خیابان‌ها در سراسر سودان طی دو هفته گذشته کشاند.

برآوردهای رسمی از کشته شدن دستکم 19 تن از آغاز اعتراض‌ها حکایت دارند که دو تن از آن‌ها از نیروهای ارتش هستند.

هفته گذشته سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که برآوردش از شمار کشته شدگان، دو برابر شمار اعلام شده است.

فعالان و گروه‌های حقوقی، البشیر و دستگاه‌های امنیتی را به استفاده از زور مفرط علیه معترضان متهم می‌کنند. اما احمد بلال عثمان وزیر کشور سودان گفت: «اعتراض‌های امروز (روز دوشنبه) محدود بود، کنترل شد و نیروهای پلیس برپایه قانون با آن تعامل کردند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم