.
.
.

پس از خروح آمریکا.. گزینه‌های پیش‌ روی کُردهای سوریه چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کُردهای سوریه بیش از پیش احساس می‌کنند که پشتشان خالی شده؛ چرا که اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر صدور فرمان خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، بر آن‌ها تاثیری همچون صاعقه داشت.

کُردها متحدان نخست ایالات متحده در نبرد علیه داعش بودند. آن‌ها همچنین توانستند منطقه‌ای خودگردان تشکیل دهند و اکنون منتظر قانونی مرتبط با این منطقه در قانون اساسی جدید سوریه هستند.

اما ناگهان آمریکا تصمیم به خروج گرفت و اکنون کُردها در میان دو لبه قیچی قرار گرفته‌اند؛ یکی ترکیه که گروه‌های کُرد را «تروریست» به شمار می‌آورد و می‌خواهد آن‌ها را از میان ببرد و دیگری نظام سوریه که علیه‌اش قیام کرده بودند.

همه این عوامل، کُردها را بر آن می‌دارد تا به دامان نظام سوریه پناه ببرند و با روسیه و ایران متحد شوند.

نظام سوریه نیروهایش را به سمت منبج، یکی از مهم‌ترین پایگاه کُردها گسیل کرد. ترکیه هم گروه‌های سوری متحد خود را به سمت این منطقه روانه کرد.

کُردها از متحد تاریخی‌شان یعنی فرانسه کمک خواستند. اما در سایه زور آزمایی قدرت‌های بزرگ بر روی زمین، هنوز مشخص نیست فرانسه چگونه می‌تواند از کُردها حمایت کند.

در این میان توافقی میان روسیه و ترکیه وجود دارد. روسیه و ترکیه درباره اداره مرحله پس از آمریکا در سوریه که شامل تضمین‌هایی برای کُردها است، به توافق رسیدند؛ اما هیچ ضامنی در این باره وجود ندارد.