.
.
.

ترامپ آماده «کُند کردن» روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه «به روش هوشمندانه» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا یکشنبه 30 دسامبر، آمادگی خود را برای «کُند کردن» روند خروج نیروهای آمریکایی به منظور شکست گروه داعش به شکلی نهایی ابراز کرد.

به گزارش رسانه‌ها، لندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه پس از صرف ناهار با ترامپ در کاخ سفید، به خبرنگاران گفت: «رئیس‌جمهوری مصمم است تا شکست کامل داعش را هنگام خروج‌مان از سویه تضمین کند».

گراهام ادامه داد: «رئیس‌جمهوری درک می‌کند که ما نیاز به پایان مامووریت داریم. از این رو روند خروج را به شکلی هوشمندانه کُند خواهیم کرد».

پیش از این گراهام از ترامپ خواسته بود برای اطمینان از این‌که «گروه داعش هیچ گاه باز نخواهد گشت» در تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تجدید نظر کند.

هفته گذتشه ترامپ فرمان خروج نیروهای آمریکایی مستقر در شمال سوریه را صادر کرد. شمار این نیروها به حدود 2 هزار تن می‌رسد. اکثر آن‌ها را نیروهای ویژه تشکیل می‌دهند که ماموریت‌شان نبرد علیه گروه داعش و آموزش نیروهای محلی در مناطق باز پس گرفته شده از این گروه است.

گراهام که از مخالفان پیشین ترامپ بود و اکنون یکی از نزدیکان او است، به شبکه CNN گفته بود: «از ترامپ خواهم خواست با ژنرال‌هایش دیدار، در روش اجرای این مساله (خروج نیروهای آمریکایی از سوریه) تجدید نظر کرده و روند را کُند کند. باید از صورت گرفتن این اقدام به شکل بسیار خوب اطمینان حاصل شود تا داعش هیچ گاه باز نگردد».

گراهام ادامه داد که از تصمیم ترامپ «شگفت زده شده» زیرا به گفته او، «این خطایی بزرگ است».

او ادامه داد: «نیروهایمان باید آن‌جا بماننند». او گفت: «اگر خارج شویم، کُردها در معرض کشتار قرار خواهند گرفت».

گرهام تاکید کرد: «اگر کُردها را رها کنیم و در معرض کشتار قرار گرفتند، چه کسی در آینده به ما کمک خواهد کرد؟»

ترامپ با وجود هشدارهای مکرر نظامیان آمریکایی از خطرهای خروج سریع از سوریه، تصمیمش را گرفت. این نظامیان هشدار دادند که خروج سریع می‌تواند راه را برای فعالیت آزادانه‌تر روسیه و ایران در سوریه، دو متحد نظام این کشور، بگشاید.