.
.
.

سوریه.. ارتش آمریکا پایگاه خود در استان الحسکه را تخلیه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ترکیه یکشنبه 30 دسامبر گزارش دادند که ارتش آمریکا، نیروهایش را از یکی از پایگاه‌هایش در شهر المالکیه واقع در استان الحسکه در شرق سوریه، خارج کرد.

این نخستین پایگاهی است که نیروهای آمریکایی از زمان تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای خروج نیروهای این کشور از سوریه، تخلیه می‌کنند.

دو سال پس از استقرار حدود 2200 نظامی آمریکایی در سوریه، اکنون خروج این نیروها آغاز شده است.

به گفته ساکنان منطقه، حدود 50 نظامی آمریکایی پایگاه خود را در شهر المالکیه ترک کردند و با خودروهای زرهی، به سمت عراق حرکت کردند.

منابع تُرک می‌گویند که نیروهای آمریکایی در حدود 18 پایگاه نظامی در سوریه مستقر هستند. مسئولان آمریکایی می‌گویند که خروج همه نیروها از سوریه، دو تا سه ماه زمان می‌برد.

تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش، اوضاع را در شمال سوریه با ابهام مواجه کرده است. ترکیه، روسیه و ایران، برای کنترل این منطقه در رقابت هستند. از سویی به نظر می‌رسد یگان‌های مدافع خلق (کُرد) در آستانه توافقی با روسیه هستند که آن‌ها را از حمله احتمالی ترکیه دور می‌کند. اما مساله سلاح سنگین آمریکایی که در دست کُردها است می‌تواند به تغییر این توافق منجر شود.

یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) از نیروهای دولتی سوریه می‌خواهند تنها در مرز با ترکیه مستقر شوند. این در حالی است که نظام سوریه می‌خواهد کنترل همه منطقه از جمله چاه‌های نفت آن را در دست گیرد.