.
.
.

خشم رئیس تیم ناظران سازمان ملل از استقرار دوباره حوثی‌ها در الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیپلماتیک می‌گویند پاتریک کامِرت رئیس تیم ناظران در کمیته مشترک نظارت بر اجرای توافق الحدیده که در رایزنی‌های یوئد میان طرف‌های یمنی به دست آمد، «خشم» خود را از اقدام روز شنبه 29 دسامبر شبه‌نظامیان حوثی در استقرار نیروهایی وابسته به خود در بندر الحدیده ابراز کرد؛ اقدامی یک جانبه که بر خلاف توافقات سوئد روی داد.

به گزارش العربیه، منابع نزدیک به دفتر فرستاده سازمان ملل متحد به یمن تاکید کردند که کامِرت، اقدام شبه‌نظامیان حوثی را «یک جانبه» و «غیر قابل قبول» توصیف کرد.

به گفته این منابع «کامِرت صبح شنبه برای نظارت بر خروج اولین کارون حامل کمک‌های بشر دوستانه به بندر الحدیده رفته بود. قرار بود که این کاروان از بندر الحدیده از راه گذرگاهی که مقرر بود از خیابان صنعا در خیابان کیلو 16 باز شود، به سمت شهر صنعا برود. اما شبه‌نظامیان حوثی با گشودن آتش به سمت گروه‌های مین‌روبی ارتش ملی یمن، در مسیر بازگشایی این گذرگاه، مانع ایجاد کردند».

منابع می‌گویند که رئیس تیم ناظران سازمان ملل، هنگام ورود به بندر الحدیده، از حضور صدها تن از شبه‌نظامیان حوثی با لباس گارد ساحلی، شگفت زده شد. شبه‌نظامیان مدعی شده بودند که نیروهای خود را از بندر الحدیده خارج کرده‌اند؛ اما در حقیقت این بندر را به نیروهای وابسته به خود به فرماندهی سرهنگ عبدالرزاق المعین واگذار کرده‌اند.

دولت یمن شبه‌نظامیان حوث یرا به تلاش برای به شکست کشاندن توافق سوئد از راه استقرار صدها تن از نیروهای مسلح خود در شهر و بنادر الحدیده، مانع تراشی در مسیر فعالیت تیم سازمان ملل در ایجاد گذرگاهی برای کمک‌های بشر دوستانه، برپا کردن مواضع جنگی جدید و ارسال تجهیزات جنگی جدید از استان‌های دیگر به شهر الحدیده می‌کنذ.

بیشترین بازدید موضوعات مهم