.
.
.

اطلاعاتی درباره «الصمیدعی» بازوی ایران برای نفوذ در اهل سنت عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مفتی جمهوری یا مفتی کشور، سمتی فقهی مختص امور دینی است؛ اما ناظران می‌گویند که این پست در حال حاضر، بعدی سیاسی به خود گرفته است.

مهدی الصمیدعی چهره جنجال برانگیزT در حال حاضر سمت «مفتی کشور» را در عراق بر عهده دارد. اما علی الحیالی نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی عراقی می‌گوید تا کنون کسی از صمیدعی سوال دینی نپرسیده است.

الحیالی افزود که اکثر عراقی‌ها، الصمیدعی را نمی‌شناختند. اکنون به خاطر نزدیکی الصمیدعی با قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران، بسیاری از او با عنوان «مفتی ایران» یاد می‌کنند.

به گفته الحیالی، سمت «مفتی جمهوری» را نوری المالکی نخست‌وزیر اسبق عراق احداث کرد.

او در این باره توضیح داد که المالکی با پشتیبانی از الصمیدعی، مسجد «ام الطبول» را که نمادی برای اهل سنت عراق است، به او واگذار کرد.

به گفته الحیالی، هدف از این اقدام، به انزوا کشاندن برخی از روحانیون اهل سنت از جمله عبدالملک السعدی بود که اکثر اهل سنت عراق به ویژه در استان الانبار، پیرو فتاوی او هستند.

شایان ذکر است که الصمیدعی روز جمعه در فتوای جنجال برانگیز، مشارکت در جشن‌های سال نوی میلادی را «حرام» اعلام کرد.

رابطه الصمیدعی با قاسم سلیمانی

اوایل ماه جاری میلادی، قاسم سلیمانی به همراه ابو مهدی المهندس نایب رئیس هیئت حشد الشعبی، به دیدار الصمیدعی در مسجد ام الطبول رفتند.

بنا بر بیانیه «دار الافتاء»، در این دیدار، تحولات سیاسی در عراق و تشکیل دولت جدید این کشور به بحث گذاشته شد.

چندی پیش هم عکسی در سایت «دار الافتاء» منتشر شد که قاسم سلیمانی را در حال هدیه دادن شمشیر به الصمیدعی نشان می‌دهد. تحلیل‌گران عراقی می‌گویند که این رفتار نشان از آن دارد که الصمیدعی، یکی از برجسته‌ترین بازوهای ایران برای نفوذ در جامعه اهل سنت عراق خواهد بود.

شبه‌نظامیان «احرار العداق»

«دار الافتاء» عراق که ریاست آن را مهدی الصمیدعی بر عهده دارد، پیشتر گروهش به نظامی با عنوان «جنبش مقاومت اسلامی/احرار العراق» با بهانه نبرد علیه داعش تاسیس کرده بود. به گفته منابع آگاه، این گروه از سوی شبه‌نظامیان حشد الشعبی تامین مالی می‌شود.

به گفته محافل سیاسی در عراق، ایران در تلاش است نفوذ خود را میان سنی‌های عراق بسط دهد. منابع رسانه‌ای می‌گویند که حضور سلیمانی در «دار الافتاء» تلاشی برای رسم طرحی جدید است که برپایه آن تلاش می‌شود الصمیدعی را به ریاست وقف سنی رساند. این تلاش پس از آن آغاز شد که خبرهایی از عزم عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر جدید عراق برای برکناری عبداللطیف الهمیم رئیس کنونی دیوان وقف سنی منتشر شد.

الصمیدعی و ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق
الصمیدعی و ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق