.
.
.

یک نهاد آمریکایی اسناد جدیدی از دست داشتن قطر در پرونده خاشقجی فاش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«واشنگتن پست خود را به بزرگترین بی‌آبرویی از زمان تاسیس دچار کرده است. این روزنامه و روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی کوشیدند حملات رسانه‌ای سازمان‌یافته‌ای علیه سعودی و به سود قطر به راه بیاندازند.»

این بخشی از مقدمه مقاله‌ای است که جیم هانسون، مدیر مرکز پژوهش‌ها و مطالعات امنیتی SSG و افسر سابق نیروهای ویژه ارتش آمریکا نوشته است.

هانسو گفت که روزنامه واشنگتن پست کوشیده این بی‌آبرویی را پیش از سال نو در قبرستان اخبار مدفون سازد اما این تلاش‌ها برای جبران صدمه‌ای که به آبروی این روزنامه خورد، راه به جایی نمی‌برد.

او به بخشی از مقاله‌ای که این روزنامه در چارچوب تلاش‌هایش برای مدیریت اوضاع در 21 دسامبر منتشر کرد، اشاره کرد. در این بخش از مقاله آمده: «پیام‌های متنی بین خاشقجی و مگی میشل سالم، مدیر اجرایی موسسه بین‌المللی قطر نشان می‌دهد که او (مگی) در برخی مواد جهت‌گیری و ایده‌های ستون‌هایی (مقالات) که روزنامه‌نگار سعودی، که در اکتبر کذشته کشته شد، برای واشنگتن پست می‌نوشت را تعیین می‌کرد و مگی موضوعاتی را به خاشقجی پیشنهاد کرده و برخی را ویرایش کرده و او را به اتخاذ مواضع تند علیه دولت سعودی تشویق کرد.»

واشنگتن پست نمی‌دانست!

جیم هانسون از ادعای این روزنامه درباره بی‌اطلاعی از این امر علیرغم تماس‌های آشکار خاشقجی با قطر، ابراز تعجب کرد. او در مقاله‌اش نوشت که مدیریت واشنگتن پست باید پاسخ دهد آیا بی‌کفایتی در فهمیدن ارتباط این موضوعات وجود دارد یا اینکه به سادگی، این کار عمدا انجام نشده تا به دونالد ترامپ و سعودی‌ها حمله شود.

موسسه قطر این موضوع را که در ازای نوشتن مطالب و تبلیغات ضد سعودی به خاشقجی پول می‌داده، انکار کرده اما بررسی‌های مرکز SSG برای پژوهش‌ها و مطالعات امنیتی در زمینه قتل خاشقجی و استماع منابع موثق و آگاه از روند تحقیقات، نشان داد اسناد بانکی وجود داد که از قطر به محل اقامت خاشقجی در ترکیه مبالغی واریز شده‌اند. این اسناد بلافاصله توسط نهادهای امنیتی ترکیه پنهان شدند و این امر نشان از ارتباط خاشقجی، قطر و ترکیه پیش از مرگش دارد. مرکز SSG مجموعه‌‌ای از نتایج درباره این پرونده را منتشر کرد که قطر، ترکیه و واشنگتن پست را محکوم می‌کند.

سوء استفاده از قانون

براساس مطالعات مرکز پژوهش‌ها و مطالعات امنیتی به احتمال زیاد خاشقجی به نیابت از قطر اقدام به نقض قانون ثبت کارمندان خارجی کرده است و این همان قانونی است که ژنرال مایکل فلین و پل مانافورت را تحت پیگرد قانونی قرار داد زیراد که آنها مدارک ثبت رسمی آنچه تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن دولت آمریکا به نیابت از یک طرف خارجی نامیده می‌شود، قرار داد.

در اینجا تشابهات زیادی بین رسوایی مایکل فلین و همکاری او با ترکیه و انتصاب او در یک موسسه مرتبط با قطر و روند اتفاقات موضوع خاشقجی وجود دارد. فلین مقالاتی را در رسانه‌های آمریکایی منتشر می‌کرد که هدف از آنها ضربه زدن به فتح‌الله گولن، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و فشار بر دولت آمریکا برای تسلیم او به ترکیه بود.

مدیر مرکز SSG تاکید کرد که سرمقاله‌های منتشر شده در واشنگتن پست تاثیر زیادی در آمریکا دارند و تلاش برای تغییر سیاست‌های واشنگتن در قبال پادشاهی عربی سعودی به شمار رفته و به سود گروه اخوان المسلمین است که علیرغم قرار داشتن در فهرست گروه‌های تروریستی در بیشتر کشورهای خلیج عربی و جهان عرب هستند، از سوی قطر حمایت می‌شوند.

جیم هانسون گفت که ترکیه روند اخبار و روایت‌ها در زمانی که حادثه کشته شدن خاشقجی در صدر عناوین رسانه‌های جهان قرار داشت را در اختیار خود گرفت و قطر نقش پشتیبان و تایید آن داستان‌ها را بر عهده گرفت. هر کدام از دو کشور قطر و ترکیه نیز شرکایی در رسانه‌های غربی داشتند که خواهان این امر بودند.

این مرکز مطالعاتی آمریکایی با ارائه مطالعه‌ای تحت عنوان «قضیه خاشقجی، تحلیل مضمون روند اطلاعاتی» نوشت که «علیرغم اینکه رسانه‌های ترک‌زبان اقدام به جهت‌دهی و تزریق داستان‌ها کردند، رسانه‌های عرب‌زبان که در اختیار قطر، همپیمان ترکیه بودند، نیز همین کار را انجام دادند. در واقع روزنه‌های اصلی که سازمان اطلاعات ترکیه برای انجام ماموریت‌هایش به کار گرفت رسانه‌های انگلیسی‌زبان در غرب بودند.»

این مطالعه فعالیت چشمگیر در اینترنت در ساعات اولیه گم شدن خاشقجی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول و همه اطلاعاتی که در روزهای بعد مطرح شد را بررسی کرد و نتیجه گرفت که موضوع مربوط به یک اقدام پیچیده از نوعی که می‌کوشد افکار عمومی جهان را به سود قضیه معینی سوق دهد، بود.

سوء استفاده از حادثه

به باور مرکز پژوهش‌ها و مطالعات امنیتی SSG تلاش‌های زیادی انجام شد تا پرونده کشته شدن جمال خاشقجی برای تضعیف پادشاهی عربی سعودی به شکل عام و آسیب رساندن به روابط این کشور به آمریکا به شکل خاص به کار گرفته شود.

جیم هانسون هشدار داد که قطر روز به روز در خاورمیانه و «متاسفانه در حال حاضر در همه جای جهان» نقش خبیث‌تری ایفا می‌کند و از آمرکیا خواست به ائتلاف‌سازی‌های قدرتمندتر قطر با کشورهایی مانند روسیه، ایران و ترکیه به نحوی که منجر به نتایجی برخلاف مصالح آمریکا می‌شود، توجه کند.

او گفت که دوحه مرتکب گناهانی شده که نباید از سوی آمریکا بخشیده شوند. از جمله آنها حملات الکترونیک علیه شهروندان آمریکایی با هدف باج‌گیری از آنها و یا تاثیر بر روند فعالیت‌های سیاسی و استراتژیک آنها است. این حمله سایبری با موافقت و هماهنگی دولت قطر انجام شد و تعدادی از اندیشمندان و کارشناسان امنیت ملی را مورد هدف قرار داد.

سام روبین، معاون مدیر مجموعه Crypsis که یک شرکت متخصص در زمینه امنیت الکترونیک است درباره این حمله سایبری قطر به آمریکا گفت: «حجم عملیات وحجم اطلاعاتی که به دست آمده و در یادداشت‌های قضایی درج شده، فراتر از توان افراد است.»

شواهد نشان می‌دهد دوحه کماکان ارتباط قوی خود با تروریست‌ها را حفظ کرده و عملیات آنها را تامین مالی می‌کند. برای نمونه 5 نفر از رهبران طالبان که در قضیه آزادی بیرگدال نقش داشتند، با دفتر سیاسی طالبان در دوحه در ارتباطند.

قطع روابط با قطر...نزدیکی ترکیه و آمریکا

جیم هانسون توضیح داد که قطر و ترکیه از حملات علیه پادشاهی عربی سعودی مستفید هستند و «کوشیدند آنها را به دستاوردهای واقعی مبدل کنند تا جایی که اردوغان به خود جرات داد از آمریکا بخواهد فتح‌الله گولن، رقیب سیاسی‌اش را که با گرین کارت ساکن آمریکاست، به او تحویل دهند. این بسیار تمسخرآمیز و تعجب‌برانگیز است که اردوغان همزمان با به کارگیری ورق فعال مخالف سعودی بخواهد معامله کند و رهبران مخالفش که به احتمال زیاد آنها را خواهد کشت، تحویل بگیرد. از سوی دیگر قطر نیز کوشید برای پایان دادن به قطع روابط کشورهای خلیجی با دوحه بدون التزام عملی به پایان دادن به تامین مالی تروریست‌ها و متوقف کردن اقدامات خبیث خود، فشار آورد.

هانسون در پایان مقاله خود تاکید کرد که دونالد ترامپ همزمان با خروج از سوریه دست دوستی به سوی ترکیه دراز کرد اما به نظر می‌رسد قطر اقدامات بدی در اماکن بسیار زیادی انجام می‌دهد به نحوی که مانع از این امر می‌شود که قطر را یک کشور همپیمان دانست. به بارو هانسون زمان آن رسیده که واشنگتن در برنامه‌های متعددی که دوحه علیه منافع آمریکا انجام می‌دهد تجدیدنظر کرده و بر همین اساس تصمیماتی درباره روابط آینده اتخاذ کند.