.
.
.

کُردها هنوز نگذاشته‌اند پرچم‌ رژیم اسد در منبج برافراشته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی ارتش آمریکا ادعاهای رژیم سوریه در زمینه ورود نیروهای ارتش این کشور به شهر منبج را رد کرد. منابع محلی نیز خبر دادند گردان‌های ارتش اسد وارد شهر نشده و پرچم‌های رژیم اسد هنوز در منبج برافراشته نشده‌اند.

منابع العربیة گزارش کردند که تا کنون هیچ کسی از نیروهای اسد وارد المنبج نشده است. باران مسکو، روزنامه‌نگار سوری از داخل شهر المنبج در تماسی تلفنی به العربیة گفت: «اوضاع داخل شهر هنوز تغییر نکرده و هیچ نیرویی از ارتش نظام درون شهر مستقر نشده است.»

باران مسکو در ادامه افزود: «در حال حاضر نیروهای سوریه دموکراتیک تنها نیروهای موجود در شهر هستند.»

پیش از این منابع آگاه به العربیه گفته بودند که شورای نظامی منبج با نیروهای دولتی در 25 دسامبر 2018 زیر نظر روسیه و آمریکا توافق کردند نیروهای نظامی روی خطوط ارتباطی با نیروهای ترکیه و نیروهای سوریه‌ای هوادار نظام در اطراف المنبج و نه در داخل شهر مستقر شوند.

این توافق همچنین مانع ورود گروه‌های نظامی سوریه به داخل شهر و آمادگی برای اشغال آن در آینده می‌شود.

احتمال می‌رود نیروهای نظامی تنها ساختمان‌های دولتی را در اختیار گرفته باشند. چنین اقدامی در شهرهای حلب، حسکه و قامشلی نیز انجام شده و نیروهای رژیم سوریه مناطق مختصری تحت عنوان «مربعات أمنیة» را در اختیار دارند و از مراکز خدماتی و ساختمان‌های دولتی محافظت می‌کنند.

در همین اثنا شهر منبج که عرب‌ها و کردها و اقلیت‌های دیگری ساکن آن هستند شاهد موجی از آرامش، احتیاط و انتظار هستند.

گردان‌های حمایت از خلق کُرد که آنکارا آنها را تروریستی و بخشی از حز کارگران کردستان می‌داند، خواهان ممانعت از صورت گرفتن حمله نظامی ترکیه و گروه‌های هوادارش به منطقه هستند. این گردان‌ها ظهر روز شنبه اعلام کردند که از شهر منبج خارج شده و به مبارزه با داعش در شرق رود فرات می‌پردازند.

برخی اهالی شهر منبج در تماس با العربیة گفتند: «ما از اخبار به دست آمده هراسانیم.»

اهالی منبج و به ویژه جوانانی که از خدمت نظامی گریخته‌اند، نگرانند که در صورت تسلط رژیم اسد بر این شهر ، آنها ناچار به پیوستن به ارتش سوریه شوند. هر فرد بالای 18 سال در سوریه ملزم به انجام خدمت سربازی است.

اهالی شهر منبج همچنین از به راه افتادن موج جدیدی از آوارگی می‌ترسند. آنها تا کنون دو بار ناچار به ترک شهر شده‌اند. بار اول همزمان با ورود داعش به این شهر و بار دوم همزمان با تلاش نیروهای سوریه دموکراتیک برای بازپسگیری آن از دست داعش. علیرغم ناآرامی‌ها در منبج، شورای نظامی این شهر که یک ائتلاف کُرد تابع نیروهای سوریه دموکراتیک است، به شدت در حال نبرد با داعش در آخرین سنگرهایش است.

پیش از این وزارت دفاع سوریه با انتشار بیانیه‌ای از ورود نیروهایش به شهر منبج خبر داد و این خبر از سوی کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه مورد استقبال قرار گرفت. این خبر بلافاصله پس از انتشار تکذیب شد و حتی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز درباره درستی آن ابراز تردید کرد.

یوسف حمود، سخنگوی ارتش ملی که از سوی آنکارا حمایت می‌شود، گفت: «نیروهای آنها (رژیم سوریه) به سوی پیرامون شهر منبج و حومه آن حرکت کردند.»

حمود در تماس تلفنی به العربیه گفت: «لحظه اعلان نبرد بسیار نزدیک است.»