.
.
.

سودان.. دستگیری تیمی که برای انجام عملیات «تروریستی» در میان تظاهرکنندگان طرح‌ریزی می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات سودانی بامداد روز شنبه 29 دسامبر اعلام کردند تیمی وابسته به جنبش آزادی‌بخش سودان، جناح محمد نور را در پی درگیری با آن در یکی از منازل شناسایی و دستگیر کرده‌اند که طی این درگیری‌ها یکی از نیروهای امنیتی و همچنین یکی از افراد این تیم کشته شده‌اند.

به گزارش العربیه حسن مأمون، وزیر مشاور دولت در وزارت اطلاع رسانی طی کنفرانسی خبری اعلام کرد نیروهای امنیتی ضمن ورود به یک باب منزل مسکونی در محله الدورشاب یک تیم مسلح متشکل از 10 تن از افراد را دستگیر کردند که برای انجام عملیات ترور در میان تظاهر‌کنندگان و عملیات خرابکارانه و غارت طرح‌ریزی می‌کردند.

حسن مأمون گفت که این تیم خرابکاری «وابسته به جنبش شورشی عبدالواحد محمد نور در دارفور است».

حسن مأمون، وزیر مشاور دولت در امور اطلاع رسانی سودان، جنبش عبدالواحد محمد نور را به تلاش برای ایجاد هرج و مرج در کشورش متهم ساخت.

این وزیر سودانی ضمن اشاره به کشف و ضبط اسلحه، گذرنامه‌ها و رایانه‌های کیفی (لپ تاپ) که طرح کاملی از عملیات خرابکارانه بر آن ذخیره شده است، گفت:« هدف از عملیات ترور گسترش دایره اعتراضات و تحریک شهروندان است».

این در حالی است که نیروهای امنیتی سودانی روز جمعه 28 دسامبر در خارطوم، پایتخت این کشور برای متفرق ساختن حدود 300 تا 400 تن از تظاهرکنندگانی که در حال ترک مسجدی در ام‌درمان در نزدیکی خارطوم پایتخت بودند از گاز اشک‌اور و بمب‌های صوتی استفاده کردند.

همچنین تعدادی از تظاهرکنندگان در بخش‌هایی از خارطوم و در میان حضور گسترده نیروهای امنیتی در مقابل یکی از مساجد پایتخت دست به اعتراض زدند. در مناطق مختلفی از ام‌درمان نیز تظاهراتی برگزار شد.

همچنین گزارش‌هایی درباره برگزاری تظاهراتی در شهر پورت سودان در ساحل دریای سرخ و نیز در شهر الدندر در مرکز این کشور منتشر شد.

شایان ذکر است تظاهرات در سودان که از روز 19 دسامبر در اعتراض به اوضاع بد معیشتی و اقتصادی وافزایش قیمت‌های نان و سوخت آغاز شده است به 13 استان این کشور سرایت کرده است.

دستگاه‌های امنیتی 14 تن از رهبران یکی از ائتلاف‌های اصلی مخالفان را در روز شنبه گذشته دستگیر کردند و سپس آن‌ها پس از 9 ساعت بازداشت آزاد کردند.