.
.
.

چرایی تعیین العساف به عنوان وزیر خارجه و الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امور خارجه جدید سعودی، ابراهیم الاسف، شخصیتی است پرتجربه که تاکنون تحت ریاست چندین رهبر کار کرده است. او اینک به وزارتخانه‌ای می‌پیوندد که وزیر مشاور آن عادل الجبیر است. عادل الجبیر با صلاحیت کامل دیپلماتیک در خدمت بازسازی گسترده‌تری به ماموریت خود ادامه می‌دهد.

به گفته منابعی در سعودی، ایده‌ای که در ورای ترمیم کابینه به این گونه نهفته است همانا تقسیم مسئولیت‌ها و ماموریت‌ها در این وزارت‌خانه به منظور ایجاد ساختاری است تا کشور بتواند از همکاری مشترک این دو مقام سود ببرد.

این منبع افزود که به موجب تصمیم جدید، ابراهیم العساف بازسازی بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه را بر عهده خواهد داشت، در حالی که الجبیر بخش دیپلماتیک را دنبال خواهد کرد.

وزیر کارکشته

ابراهیم العساف حدود 21 سال به عنوان وزیر دارایی سعودی خدمت کرد او یکی از نخستین وزیران دارایی کشور بود که مجموعه‌ای از اقدامات صرفه‌جويانه اقتصادی تصویب شده توسط دولت را به اجرا گذاشت.

العساف متولد 1949، متاهل و دارای چهار فرزند است. او در رياض تحصیل كرده از دانشگاه ملک سعود فارغ التحصیل شد و در سال 1968 در رشته اقتصاد و علوم سیاسی مدرک خود را دریافت کرد و سپس به عنوان مدرس دانشکده نظامی ملک عبدالعزیز مشغول به کار شد.

در اثنای کار خود در دانشکدۀ نظامی ملک عبدالعزیز، به کلورادو رفت و در آنجا تحصیلات خود را در دانشگاه دنور ادامه داد و پایان‌نامه خود را تحت عنوان «اوپک و بازار بین‌المللی نفت» نوشت.

اقتصاد و مدیریت

سپس او به ریاض بازگشت و در آنجا به عنوان رئیس بخش علوم اداری دانشکده‌ای که قبلا در آن مشغول به کار بود منصوب شد، اما بار دیگر برای دریافت دکترا در رشته اقتصاد از دانشگاه کلورادو به آمریکا رفت.

در سال 1986، او به نمایندگی از پادشاهی عربی سعودی به عنوان مدیر اجرایی در صندوق بین‌المللی پول (IMF) و سپس به عنوان معاون مسئول آژانس پول عربی سعودی (SAMA) در سال 1995 تعیین شد.

او مسئولیت وزارت دارایی سعودی را در سال 1996 بر عهده گرفت. ناظران می‌گویند که تجربه استثنایی العساف در برخورد با بحران‌های مالی، او را طی تمام این سال‌ها مرتبط با وزارت دارایی نگه داشت.

العساف از طریق ماموریت خود در وزارت دارایی، روابط مستحکمی با بسیاری از موسسات مالی بین‌المللی و منطقه‌ای که نمایندگی سعودی را در آنها بر عهده داشت برقرار کرد. او همچنین ریاست چندین صندوق سرمایه‌گذاری و توسعه عمومی را به عهده داشت.

نقش‌های تکمیلی

عادل الجبیر متولد 1962 و دارای پیشینه‌ای کاملا دیپلماتیک است. او در خانه دیپلماتیک پدرش رشد کرد که وابسته فرهنگی سعودی در آلمان بود. الجبیر به عنوان سخنگوی سفارت سعودی در ایالات متحده کار می‌کرد و سپس پیش از اینکه به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شود، عضویت هیئت دائمی سازمان ملل متحد در نیویورک را داشت.

الجبیر از نزدیک شاهد تغییراتی بود که در جهان عرب و فراتر از آن رخ داده است. آنچه که او را به صدر اهمیت رساند، پاسخ‌گویی او به جنگ تبلیغاتی شدیدی بود که علیه پادشاهی عربی سعودی به ویژه پس از حملات 11 سپتامبر 2001 صورت گرفت.

این منبع افزود تجربه الجبیر ناشی از عضویت در هیئت دائمی سعودی در سازمان ملل متحد و عملکرد وی به عنوان وزیر امور خارجه – هنگامی‌ که با تخصص العساف در بازسازی و مدیریت همراه شود- تلاش‌های دیپلماتیک الجبیر را تسهیل کرده و فعالیت امور خارجه پادشاهی عربی سعودی را تقویت می‌کند.