.
.
.

پس از 8 سال تحریم.. هواپیمایی سوریه پروازهای خود را به مقصد تونس از سرگرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از گذشت 8 سال از تعلیق پروازهای میان دو کشور، تونس پنج‌شنبه 27 دسامبر برای اولین بار به یک پرواز هواپیمایی سوریه اجازه داد تا در یکی از فرودگاه‌های این کشور به زمین بنشیند.

به گزارش العربیه اولین هواپیمای وابسته به شرکت هواپیمایی سوریه «شام وینگز» روز پنج‌شنبه برای اولین بار پس از آغاز بحران در سوریه و قطع روابط میان دو کشور از مبدأ دمشق وارد فرودگاه بین‌المللی المنستیر تونس شد.

با ورود این هواپیمای سوری به فرودگاه المنستیر پروازها میان دو کشور که مشخصا به مدت 8 سال از زمان آغاز بحران در سوریه تاکنون و نیز به مدت 6 سال از زمان قطع روابط دو کشور به حالت تعلیق درآمده بود از سرگرفته شد.

شرکت هواپیمایی شام وینگز در پرواز خود به تونس نزدیک به 150 مسافر را از مبدأ سوریه به مقصد تونس و به منظور گذراندن تعطیلات پایان سال میلادی میان سوریه و تونس جابجا کرد تا در روز 2 ژانویه سال آینده مجددا به سوریه بازگردند.

اسامه ساطع مدیر توسعه در شرکت هواپیمایی سوریه طی اظهاراتی به خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» توضیح داد که «پرواز انجام شده سرآغازی برای انجام دیگر پروازهای منظم از سوریه به مقصد تونس است که یکی از ایستگاه‌های مهم برای انتقال مسافران سوری به اروپا خواهد بود».

وی در ادامه افزود که «متعاقبا درباره جدول و زمان‌بندی پروازها طبق بررسی‌های سازمان یافته و تعداد مسافران احتمالی آنها توافق حاصل خواهد شد».

علی‌رغم این‌که این پرواز دارای وجهه توریستی است اما می‌تواند گامی مهم در جهت ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور تلقی شود.

خمیس الجهیناوی، وزیر خارجه تونس ماه گذشته با حضور در پارلمان تونس اعلام کرد: «تونس عزم دارد تا سفارت خود در دمشق را راه‌اندازی کند».

با افتتاح دفتر امور تونسی‌ها در سوریه شهروندان تونسی مقیم سوریه که تعداد آنها بالغ بر 6 هزار تن است از خدمات این دفتر استفاده می‌کنند، تونس از سال 2015 تاکنون دارای دفتر نمایندگی در سوریه است.

دفتر امور تونسی‌های مقیم سوریه با هدف هماهنگی با مقامات سوری درباره رسیدگی به پرونده‌های تونسی‌های بازداشتی به اتهام تروریسم در زندان‌های سوریه یا پیگرد آنهایی که در میدان‌های جنگ در کنار گروه داعش حضور دارند، تاسیس شد.