.
.
.

وزیر اطلاع‌رسانی سودان: تاکنون در تظاهرات 17 شهروند و دو مامور امنیتی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بشاره جمعه ارو، وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت سودان، پنج‌شنبه 27 دسامبر اعلام کرد آمار کشته‌‌شدگان اعتراضات روزهای اخیر در بعضی از شهرهای سودان به 19 نفر رسیده که دو تن از آنها ماموران امنیتی هستند. وی همچنین تعداد زخمی‌ها در بین نظامیان را 187 تن و در بین افراد غیر نظامی 219 تن گزارش کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزیر اطلاع‌رسانی سودان که در یک کنفرانس خبری در خارطوم درباره آمار کشته‌شدگان تظاهرات روزهای اخیر این کشور سخن می‌گفت، تعداد افراد غیرنظامی کشته شده در ایالت شمالی 3 تن، در ایالت نهر النیل 5 تن، در ایالت قضارف 6 تن و در ایالت نیل سفید را بالغ بر 3 تن اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه اعتراضات در ابتدای امر به طور مسالمت‌آمیز برگزار شده بود و بنا بر اظهارات خود معترضان نیروهای امنیتی در ابتدا سعی در محافظت از تظاهرکنندگان داشتند اما افزود که وقوع نافرمانی‌، آتش‌سوزی و فعالیت‌های خراب‌کارانه منجر به کشته شدن تعدادی از افراد معترض شد.

وزیر اطلاع‌رسانی سودان همچنین از بازداشت 107 تن از عناصری پرده برداشت که به گفته او از گروه‌های طرفدار و تحت امر عبدالواحد محمد نور هستند و قرار است دستگاه‌های متخصص و ذیربط تحقیقات خود درباره گزارش‌های مرتبط با او را آغاز کرده و از پلیس انترپل بخواهند تا او را تحویل دولت سودان بدهد.

جمعه ارو می‌گوید «بیش از 42 تیم در سودان همراه با ادامه تظاهرات اقدام به عکس گرفتن و تصویربرداری از اعتراضات مردمی کرده و با تلفیق و جعل ویدیوها اقدام به شایعه‌پردازی کرده‌اند تا مردم سودان را علیه دولت این کشور بشورانند.»

این مقام سودانی در ادامه تاکید کرد «دولت سودان در تلاش است تا راهکارهایی را برای برون رفت از بحران اقتصادی این کشور اتخاذ کند و در این راستا هیچ نیازی به خراب‌کاری نیست زیرا که تغییر رژیم و ساختار سیاسی کشور حق تمام نیروهای سیاسی است اما باید از طریق صندوق‌های رای انجام شود.»

وی همچنین تاکید کرد «دولت سودان تظاهرات مسالمت‌آمیز را حق مردم دانسته و به آن احترام می‌گذارد اما با اعمال خرابکارانه مخالف است.»

وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت سودان یادآور شد که دادستانی کل این کشور تحقیقات خود برای شناسایی کسانی که به سوی مردم آتش گشوده‌اند را آغاز کرده است.

در پی تصمیم دولت برای افزایش سه برابری قیمت نان در سودان که برای سه دهه در سایه حکمرانی عمر حسن البشیر از رکود اقتصادی رنج می‌برد، این کشور در حال حاضر و در اغلب شهرهای خود شاهد تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده‌ای است که از روز 19 دسامبر آغاز شده است.